Statele Unite și-au apărat titlul olimpic la baschet într-o finală extrem de disputată cu Spania

12 Aug, 21:38 | 0 comentarii
Kevin Durant, LeBron James și Kobe Bryant au condus echipa Statelor Unite către un nou titlu la Jocurile Olimpice, reușind ăs câștige una dintre cele mai disputate finale ale turneului masculin de baschet din istoria Olimpiadei.
Statele Unite au câștigat al cincilea titlu olimpic consecutiv la baschet feminin

12 Aug, 01:56 | 4294967295 comentarii
Statele Unite și-au trecut în cont al cincilea titlu consectuiv și al șaptelea per total turneul feminin de baschet de la Jocurile Olimpice, după ce au distrus echipa Franței în finală.
Finală dramatică la platforma de 10 metri. Americanul David Boutia a câștigat medalia de aur

12 Aug, 01:25 | 0 comentarii
Americanul David Boudia este surprinzătorul câștigător al medaliei de aur la sărituri în apă de la platforma de 10 metri, ultima probă a concursului de la Jocurile Olimpice.
Statele Unite au câștigat detașat ștafeta feminină de la 4x400

11 Aug, 23:21 | 0 comentarii
Statele Unite au câștigat ștafeta feminină de 4X400 de metri de la Jocurile Olimpice. Americancele au făcut o cursă foarte bună și au câștigat titlul olimpic fără emoții.
Jordan Burroughs a câștigat prima medalie de aur la lupte a SUA, la JO 2012

10 Aug, 23:53 | 0 comentarii
Luptătorul american Jordan Burroughs a câştigat titlul olimpic în limitele categoriei 74 kilograme, stilul liber, vineri, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Statele Unite au făcut istorie la ștafeta feminină 4X100, au bătut recordul mondial cu prima cursă sub 41 de secunde

10 Aug, 23:17 | 0 comentarii
Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight și Carmelita Jeter au făcut cea mai bună cursă 4X100 din istoria atletismului, reușind să bată recordul mondial stabilit de echipa Republicii Democrate Germane în 1980.
Atletism: Ştafeta americană, cea mai rapidă în semifinalele probei masculine de 4x100 de metri

10 Aug, 22:21 | 0 comentarii
Ştafeta Statelor Unite a fost cea mai rapidă în semifinalele probei masculine de 4x100 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice, stabilind un nou record naţional.
Kobe Bryant - Baschetbalistul anilor 2000

10 Aug, 16:51 | 0 comentarii
În sportul profesionist există jucători şi vedete, dar mai există şi legende, iar Kobe Bryant este una dintre ele. De când a ajuns la Los Angeles Lakers direct de pe băncile liceului, Bryant a devenit unul dintre cei mai buni sportivi ai erei moderne, dar şi din istorie.
10 august 1984 - Michael Jordan devine pentru prima oară campion olimpic

10 Aug, 13:04 | 0 comentarii
Pe 10 august 1984, la Los Angeles, Michael Jordan conducea echipa de baschet a Statelor Unite către titlul olimpic, marcând 20 de puncte în finala câştigată cu 96-65 în faţa Spaniei.
Răzbunare pentru Statele Unite. Americancele sunt campioane olimpice la fotbal feminin

10 Aug, 02:01 | 0 comentarii
Echipa de fotbal feminin a Statelor Unite a câștigat turneul olimpic în fața Japoniei răzbunând înfrângerea din finala Campionatului Mondial. Medalia de aur obținută la Jocurile Olimpice de la Londra este a patra pentru americance din cinci ediții de când fotbalul feminin face parte din programul olimpic.
Atletism: Ştafeta feminină a Statelor Unite, cea mai rapidă în calificările probei de 4x100 de metri

10 Aug, 01:14 | 0 comentarii
Echipa Statelor Unite a dominat clar seriile probei feminine de 4x100 de metri, calificându-se cu cel mai bun timp în finala programată vineri.
Atletism: Ashton Eaton, campionul olimpic al decatlonului

10 Aug, 00:22 | 0 comentarii
Americanul Ashton Eaton şi-a confirmat statutul de favorit şi a devenit campion olimpic la decatlon, disciplină în care a stabilit un nou record mondial în acest an.
SUA câștigă prima medalie de aur la polo, în competiția feminină

10 Aug, 00:19 | 0 comentarii
Echipa feminină a Statelor Unite a învins Spania cu 8-5 și a câștigat prima medalie de aur din istorie la polo, evoluând cu o treaptă pe podium față de Beijing și obținând titlul olimpic mult râvnit după 12 ani de ratări la mustață.
Atletism: După titlul mondial, americanul Christian Taylor îl câştigă şi pe cel olimpic

10 Aug, 00:02 | 0 comentarii
După ce în 2011 a devenit campion mondial la Daegu, americanul Christian Taylor a cucerit medalia de aur la triplusalt şi la Jocurile Olimpice de la Londra.
Americanca Claressa Shields, ultima campioană a boxului la Jocurile Olimpice de la Londra

09 Aug, 21:15 | 0 comentarii
Pugilista americană Claressa Shields a adus un nou titlu olimpic pentru Statele Unite la Jocurile Olimpice, reușind să câștige medalia de aur la categoria 75 de kilograme.
9 august 1936 - Jesse Owens câştigă a patra medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Berlin

09 Aug, 11:38 | 0 comentarii
Pe 9 august 1936, la Berlin, americanul Jesse Owens cucerea a patra medalie de aur la Jocurile Olimpice, cu ştafeta de 4x100 de metri, devenind primul sportiv din Statele Unite care reuşea o asemenea performanţă la o singură ediţie.
Atletism: Ashton Eaton şi-a consolidat poziţia de lider, la jumătatea concursului de decatlon

09 Aug, 00:49 | 0 comentarii
La jumătatea concursului de decatlon din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, americanul Ashton Eaton şi-a mărit avansul din fruntea clasamentului intermediar la peste 200 de puncte faţă de următorul clasat.
May-Treanor şi Walsh continuă să facă istorie: Al treilea titlu olimpic consecutiv la volei pe plajă

09 Aug, 00:26 | 0 comentarii
Misty May-Treanor şi Kerri Walsh au câştigat finala americană din cadrul turneului feminin de volei pe plajă de la Londra şi au devenit pentru a treia oară consecutiv campioane olimpice.
Atletism: Brittney Reese a cucerit titlul olimpic la săritura în lungime

08 Aug, 23:58 | 0 comentarii
Brittney Reese a adus cea de-a treia medalie de aur pentru Statele Unite în reuniunea de miercuri seară din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice, după ce a câştigat finala probei feminine de săritură în lungime.
Atletism: Allyson Felix a câștigat cursa de 200 de metri de la Jocurile Olimpice

08 Aug, 23:35 | 0 comentarii
Allyson Felix a confirmat așteptările tuturor și a câștigat sprintul la 200 de metri de la Jocurile Olimpice, stricându-i dubla de vis campioanei olimpice de la 100 de metri, Shelly-Ann Fraser Pryce, sosită pe locul doi.