Gimnastică ritmică: Echipa Rusiei a cucerit al patrulea titlu olimpic consecutiv

12 Aug, 21:03 | 4294967295 comentarii
Echipa Rusiei a cucerit medalia de aur în finala probei de ansambluri din cadrul concursului de gimnastică ritmică de la Jocurile Olimpice de la Londra.
Meci de infarct în finala de volei. Rusia a reușit o răsturnare spectaculoasă pentru a câștiga aurul

12 Aug, 20:17 | 1 comentarii
Rusia a reușit una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria voleiului de la Jocurile Olimpice, întorcând finala disputată împotriva Braziliei de la 2-0 la seturi și minge de meci pentru sud-americani.
Baschet la JO 2012: Rusia a câștigat finala mică împotriva Argentinei și ia bronzul

12 Aug, 15:43 | 0 comentarii
Rusia a reușit să învingă Argentina în finala mică a turneului masculin de baschet de la Jocurile Olimpice și să urce pe ultima treaptă a podiumului alături de Spania și Statele Unite.
Anna Chicherova, campioana săriturii în înălțime de la Jocurile Olimpice

12 Aug, 00:13 | 0 comentarii
Rusoaica Anna Chicherova a câștigat titlul olimpic la săritura în înălțime reușindă să depășească ștacheta ridicată la 2,05 metri, aceeași înălțime cu care Tia Hellebaut se impunea la Beijing.
Atletism: Mariya Savinova, medalie de aur la 800 de metri. Campioana olimpică din 2008, în afara podiumului

11 Aug, 22:39 | 0 comentarii
Rusoaica Mariya Savinova este noua campioană olimpică în proba feminină de 800 de metri, după ce a câştigat finala de sâmbără, cursă în care deţinătoarea titlului a rămas în afara podiumului.
Record mondial și medalie olimpică de aur pentru Elena Lashmanova în cursa de 20 de kilometri marș

11 Aug, 21:46 | 0 comentarii
Elena Lashmanova este noua campioană olimpică în cursa de marș pe distanța de 20 de kilometri, o cursă cu un final electrizant, la capătul căreia, primele două sportive au bătut recordul olimpic, iar câștigâtoarea a stabilit un nou record mondial.
Gimnastică ritmică la JO 2012: Rusoaica Kanaeva, prima din istorie care reușește să își apere titlul

11 Aug, 21:09 | 0 comentarii
Rusoaica Evgeniya Kanaeva a evoluat plină de grație și farmec sâmbătă și a devenit prima sportivă de la gimnastică ritmică medaliată cu aur la două competiții olimpice individuale consecutive.
Atletism: Sergey Kirdyapkin, medalie de aur şi record olimpic la 50 km marş. Marius Cocioran, locul 39

11 Aug, 15:14 | 0 comentarii
Rusul Sergey Kirdyapkin a cucerit medalia de aur şi a stabilit un nou record olimpic în proba de 50 km marş, desfăşurată sâmbătă la Londra.
Rusia a încheiat întrecerile de kaiac-canoe cu un nou titlu olimpic, ultimul acordat la JO 2012

11 Aug, 14:31 | 0 comentarii
Yury Postrigay și Dmytro Dyachenko s-u impus fără probleme în ultima cursă de la Jocurile Olimpice disputată pe apele de la Eton Dorney, kaiac dublu pe distatnța de 200 de metri.
Atletism: Tatyana Lysenko, medalie de aur şi record olimpic la aruncarea ciocanului

10 Aug, 23:39 | 0 comentarii
Rusoaica Tatyana Lysenko a cucerit medalia de aur şi a stabilit un nou record olimpic în proba de aruncarea ciocanului din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Dzhamal Otarsultanov aduce Rusiei a patra medalie de aur la lupte, la JO 2012

10 Aug, 22:03 | 0 comentarii
Dzhamal Otarsultanov din Rusia a câștigat medalia de aur în finala categoriei 55 kilograme la lupte libere, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Înot sincron: Rusia a câştigat titlul olimpic în concursul pe echipe

10 Aug, 19:15 | 0 comentarii
Rusia şi-a confirmat supremaţia la înot sincron şi a cucereit al patrulea titlu olimpic la rând în concursul pe echipe.
Gimnastică ritmică: Rezultate din calificări, în probele individuală și pe echipe

10 Aug, 19:00 | 2 comentarii
Vineri s-au încheiat calificările în probele individuale și pe echipe la gimnastică ritmică.
Lupte libere la JO 2012: Natalia Vorobieva a câștigat ultimul titlu acordat femeilor la Londra

09 Aug, 23:53 | 0 comentarii
Rusoaica Natalia Vorobieva este noua campioană olimpică la lupte libere, la categoria 72 kg, după ce a învins-o în finală pe principala favorită, bulgăroaica Stanka Zlateva Hristova.
Volei la Jocurile Olimpice: Rusia și Bulgaria s-au calificat relaxat în semifinale

09 Aug, 01:39 | 0 comentarii
Rusia și Bulgaria se vor întâlni în cea de-a doua semifinală a turneului masculin de baschet de la Jocurile Olimpice. Ambele au câștigat sferturile de finală disputate cu Polonia și Germania în numărul mininm de seturi necesare.
Rusia are două finaliste în turneul feminin de box. Vezi cine a luat primele medalii de bronz din istorie

08 Aug, 23:47 | 0 comentarii
Miercuri au avut loc semifinalele la cele trei categorii din turneul feminin de box, la Jocurile Olimpice de la Londra. Aflat la debutul olimpic, turneul feminin a dat în urma rezultatelor de azi și primele medalii de bronz din istoria probei.
Atletism: Natalya Antyukh, noua campioană olimpică la 400 de metri garduri

08 Aug, 23:16 | 0 comentarii
Rusoaica Natalya Antyukh este noua campioană olimpică a probei de 400 de metri garduri, după ce a reuşit să câştige finala disputată miercuri seară pe Stadionul Olimpic din Londra.
Spania - Rusia, prima semifinală a turneului masculin de baschet de la Jocurile Olimpice

08 Aug, 21:27 | 0 comentarii
Spania și Rusia se vor întâlni într-o semifinală foarte tare a campionatului masculin de baschet de la Jocurile Olimpice după ce au reușit să își câștige sferturile de finală împotriva Franței, respectiv, Lituaniei.
Atletism: Rusul Ivan Ukhov, campion olimpic la săritura în înălţime. Trei medaliaţi cu bronz

07 Aug, 23:22 | 0 comentarii
Rusul Ivan Ukhov este noul campion olimpic al probei de săritură în înălţime, după ce a câştigat finala disputată marţi seară la Londra.
China a ratat primul aur olimpic la sărituri în apă. Ilya Zakharov s-a impus la trambulina de 3 metri

07 Aug, 23:09 | 0 comentarii
China a ratat obiectivul de a lua toate medaliile de la Jocurile Olimpice puse la bătaie în competiția de sărituri în apă. Rusul Ilya Zakharov și-a luat revanșa pentru înfrângerea de la 3 metri sincron și le-a suflat chinezilor medalia la individual, oprindu-i pe asiatici la cinci medalii de aur din șase posibile.