Pe ultimul loc în preliminarii, Polonia face record mondial și olimpic în semifinale la K4-500

06 Aug, 15:50 | 0 comentarii
Prima probă de kaiac-canoe feminin de la Jocurile Olimpice, K4-500 s-a disputat luni la Eotn Dorney, iar rezultatele spectaculoase nu au întârziat să apară.
Polonezul Adrian Zielinski a luat aurul la haltere, 85 e kilograme. Iran câștigă prima medalie de la Jocurile Olimpice

04 Aug, 00:10 | 0 comentarii
Adrian Edward Zielinski a adus primul titlu de la Jocurile Olimpice pentru Polonia după ce s-a impus în finala categoriei 85 de kilograme de la haltere, o finală marcată de incapacitatea marilor favoriți ai probei să termine concursul.
Atletism: Polonezul Tomasz Majewski şi-a păstrat titlul olimpic la aruncarea greutăţii

03 Aug, 23:55 | 0 comentarii
Polonezul Tomasz Majewski a cucerit medalia de aur la aruncarea greutăţii din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, păstrându-şi astfel titlul câştigat în urmă cu patru ani la Beijing.
Volei la JO 2012: Statele Unite câștigă derby-ul din faza grupelor cu Brazilia

03 Aug, 00:40 | 0 comentarii
Statele Unite și Rusia s-au impus în meciurile din Grupa B și își fac deja planuri pentru sferturi. Polonia a învins Argentina în cea de-a treia etapă a turneului masculin de volei, punând distanță între ea și echipele care luptă pentru locul patru în Grupa A, ultimul care califică în sferturi.
30 iulie 1980 - "Gestul lui Kozakiewicz", unul dintre momentele controversate ale istoriei olimpică

30 Iul, 13:02 | 0 comentarii
Pe 30 iulie 1980, la Jocurile Olimpice de la Moscova, polonezul Wladyslaw Kozakiewicz a cucerit medalia de aur la săritura cu prăjina, stabilind un nou record mondial, însă reacţia sa de celebrare a dat naştere unui moment dintre cele mai controversate din istoria olimpică.
Poloneza Sylwia Bogacka, cel mai bun rezultat în calificările probei de puşcă aer comprimat 10 metri

28 Iul, 13:25 | 0 comentarii
Sportiva poloneză Sylwia Bogacka a obţinut cel mai bun rezultat al calificărilor în proba de puşcă aer comprimat 10 metri, competiţie care a debutat sâmbătă la The Royal Artillery Barracks.
Fostul pugilist polonez Jerzy Kulej, dublu campion olimpic, a murit la 71 de ani

14 Iul, 11:21 | 1 comentarii
Polonezul Jerzy Kulej, duplu campion olimpic la box, a încetat din viaţă la vârsta de 71 de ani.
Polonia a câştigat World League la volei învingând Statele Unite în finală

09 Iul, 12:02 | 0 comentarii
Echipa masculină de volei a Poloniei a învins reprezentativa Statelor Unite pentru a câştiga prima medalie de aur din istoria sa în World League, un turneu care prefaţează competiţi a de la Jocurile Olimpice.
Vis olimpic risipit. Ciclistei Sylwia Kapusta i-a fost refuzată participarea la Jocurile Olimpice

26 Iun, 14:08 | 0 comentarii
Controversă în Polonia, Sylwia Kapusta, cea mai bine plasată ciclistă poloneză din clasamentul internațional nu a fost selectată de Federația de Ciclism pentru a merge la Jocurile Olimpice, în locul ei fiind aleasă campioana națională, Kasia Pawlowska.