Kaiac la JO 2012: Lisa Carrington, ultima campioană olimpică pe apele de la Eton Dorney

11 Aug, 14:11 | 0 comentarii
Lisa Carrington a aconfirmat așteptările tuturor și a câștigat finala de la kaiac simplu pe 200 de metri feminin, ultima cursă a kaiacului feminin de la Jocurile Olimpice.
Hochei la JO 2012: Noua Zeelandă se califică în premieră în semifinale

06 Aug, 20:44 | 0 comentarii
Echipa feminină de hochei a Noii Zeelande s-a calificat în premieră în semifinalele turneului olimpic, eliminând din competiție campioana de la Atena, Germania, în urma unui rezultate nul.
Atletism: Valerie Adams s-a calificat în finala de la aruncarea greutăţii cu al doilea rezultat

06 Aug, 13:56 | 0 comentarii
Valerie Adams din Nou Zeelandă, campioană olimpică şi mondială, s-a calificat în finala probei de aruncarea greutăţii cu al doilea rezultat.
Mahe Drysdale s-a impus în proba de simplu vâsle și a adus al doilea aur al zilei pentru Noua Zeelandă

03 Aug, 16:08 | 0 comentarii
Noua Zeelandă a înregistrat al doilea succes al zilei de la Jocurile Olimpice pe apele de la Eton Dornez. Canotorul Alexander Mahé Owens Drysdale a câștigat proba de simplu vâsle și a adus o nouă medalie de aur pentru țara sa.
Noua Zeelandă a dominat cursa de două rame masculin și a luat medalia olimpică de aur

03 Aug, 14:44 | 0 comentarii
Noua Zeelandă și-a confirmat statutul de favorită a probei de dublu rame fără cârmaci masculin de la Jocurile Olimpice. Eric Murray și Hamish Bond s-au impus fără probleme în finala de la Eton Dorney.
Canotaj la JO 2012: Noua Zeelandă a câștigat la dublu vâsle masculin

02 Aug, 14:08 | 0 comentarii
Noua Zeelandă a câștigat prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice prin echipajul de dublu vâsle masculin, cel care reușise în calificări cel mai bun timp olimpic.
Hochei pe iarbă la JO 2012: Noua Zeelandă câştigă derby-ul Oceaniei cu Australia

29 Iul, 13:14 | 0 comentarii
Duminică a debutat la jocurile olimpice şi hocheiul pe iarbă, în întrecerea feminină fiind programate meciurile din ambele grupe.
Nou record mondial și olimpic în proba de două rame fără cârmaci

28 Iul, 15:27 | 0 comentarii
Eric Murray și Hamish Bond din Noua Zeelandă au spulberat pronosticurile anterioare curselor de calificare pentru proba de două rame fără cârmaci, stabilind cel mai bun timp mondial și cel mai bun timp olimpic cu timpul 6:08,50.
Mark Todd şi Andrew Nicholson, a şaptea oară pentru "kiwi" la Jocurile Olimpice

04 Iul, 15:45 | 0 comentarii
Mark Todd şi Andrew Nicholson au fost selectaţi pentru a reprezenta Noua Zeelandă pentru cea de-a şaptea oară în carieră la Jocurile Olimpice, a anunţat federaţia neo-zeelandeză.
Noua Zeelandă a anunţat lotul de fotbal pentru Jocurile Olimpice de la Londra

21 Iun, 11:56 | 0 comentarii
Neil Emblen, selecţionerul naţionalei de fotbal a Noii Zeelande, a anunţat lotul de 18 jucători pentru Jocurile Olimpice de la Londra.
Neo-zeelandezii îşi măresc lotul de navigatori pentru Jocurile Olimpice

30 Mai, 12:58 | 0 comentarii
Duetul de la clasa Star - Hamish Pepper şi Jim Turner - şi Dan Slater la clasa Finn s-au furişat pe uşa din dos în echipa de navigaţie a Noii Zeelande pentru Jocurile Olimpice de la Londra.
Adrian Blincoe a reuşit să îi convingă pe selecţioneri şi va alerga la Londra

29 Mai, 11:04 | 0 comentarii
Adrian Blincoe a fost selecţionat oficial pentru a doua sa Olimpiadă şi va alerga în proba de 5.000 de metri la Londra.