Baschet la JO 2012: Șapte echipe sunt calificate în sferturile de finală. Nigeria și Lituania se bat pe ultimul loc

05 Aug, 11:48 | 0 comentarii
Statele Unite, Argentina, Franța, Rusia, Brazilia, Spania și Australia s-au calificat în sferturile de finală ale turneului masculin de baschet de la Jocurile Olimpice.
Baschet la JO 2012: Nigeria se împiedică, Marea Britanie pierde încă un meci

31 Iul, 21:04 | 0 comentarii
Nigeria a primit un duș rece după debutul bun din turneul masculin de baschet de la Jocurile Olimpice. Echipa africană a dat de o foarte motivată echipă a Lituaniei și nu a reușit să răspundă provocării. Marea Britanie și-a trecut în cont a doua înfrângere în două etape.
Nigeria și Brazilia au câștigat primele meciuri din turneul de baschet masculin de la Jocurile Olimpice

29 Iul, 15:51 | 0 comentarii
Nigeria și Brazilia s-au impus în meciurile de debut la Jocurile Olimpice în cadrul turneului de baschet masculin. Ambele echipe au reușit victorii similare, la patru puncte, împotriva Tunisiei, respectiv, Australiei.
Zi istorică pentru Nigeria: echipa masculină de baschet s-a calificat la Jocurile Olimpice

09 Iul, 11:08 | 0 comentarii
Ike Diogu a reuşit 25 de puncte şi 10 recuperări pentru Nigeria, care şi-a asigurat calificarea în premieră la turneul final de baschet masculin de la Jocurile Olimpice, după ce a învins Republica Dominicană cu 88-73, duminică.
Baschetbaliștii nigerieni au reușit cea mai mare victorie din istoria țării

07 Iul, 18:01 | 0 comentarii
Imediat după victoria uluitoare a Nigeriei, scor 80-79, în meciul cu Grecia din sferturile de finală ale turneului preolimpic din Venezuela, conducătorul de joc Tony Skinn nu avea niciun dubiu despre cât de însemnat este succesul.
Osazuwa a doborât recordul naţional al Nigeriei pentru a doua oară în ultimele luni

29 Mai, 17:05 | 0 comentarii
La nici două luni după ce a bătut recordul naţional de 12 ani al Patiencei Itanyi la heptatlon, nigeriana Uhunoma Osazuwa, care locuieşte în SUA, a ridicat din nou ştacheta, de această dată la 6.049 puncte.
Fostul campion olimpic Daniel Igali nu crede în luptătorii nigerieni

25 Mai, 16:34 | 0 comentarii
Fostul campion olimpic Daniel Igali este sceptic în privinţa rezultatelor pe care le pot obţine lupătorii nigerieni la Jocurile Olimpice de la Londra.