Box: Luke Campbell a adus Marii Britanii un nou titlu olimpic, la categoria 56 kg

12 Aug, 00:04 | 4294967295 comentarii
Luke Campbell este noul campion olimpic la box, categoria 56 kg, după ce a câştigat finala de sâmbătă cu irlandezul John Joe Nevin.
Atletism: Mo Farah câştigă medalia de aur la 5.000 de metri şi realizează o dublă istorică

11 Aug, 22:14 | 0 comentarii
Mo Farah a completat o dublă istorică pentru Marea Britanie, adăugând medalia de aur de la 5.000 de metri celei pe care o câştigase la 10.000 de metri în concursul atletic din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Kaiac la JO 2012: Ed McKeever aduce un nou titlu pentru Marea Britanie la Jocurile Olimpice

11 Aug, 13:31 | 0 comentarii
Ed McKeever a adus ultima medalie de aur pentru Marea Britanie la Jocurile Olimpice pe apele de la Eton Dorney, după ce a câștigat finala la kaiac simplu, pe distanța de 200 de metri.
Marea Britanie învinge Noua Zeelandă și obține medalia de bronz la hochei

10 Aug, 21:04 | 4294967295 comentarii
Echipa feminină de hochei a Marii Britanii a câștigat prima medalie olimpică în 20 de ani, după ce a învins Noua Zeelandă cu 3-1 în finala mică a turneului de la Londra.
Navigație la JO 2012: Marea Britanie, două medalii de argint în cursele 470, la feminin și masculin

10 Aug, 18:25 | 0 comentarii
Luke Patience și Stuart Bithell au luat medalia de argint în cursa masculină la clasa 470, iar Hannah Mills și Saskia Clark au dublat performanța în proba feminină.
Surpriză la kaiacul simplu, campionul mondial a ratat finala. Britanicul Ed McKeever, principal favorit la aur

10 Aug, 15:33 | 0 comentarii
Britanicii au pentru ce să se bucure în competiția de kaiac simplu de la Jocurile Olimpice. La spirntul de 200 de metri, Ed McKeever a stabilit cel mai bun timp olimpic și este mare favorit pentru o medalie de aur.
Taekwondo la JO 2012: Jade Jones aduce a 25-a medalie de aur a Marii Britanii

10 Aug, 01:14 | 0 comentarii
Jade Jones din Marea Britanie a câștigat medalia de aur la categoria pană - 57 de kilograme - în taekwondo, după ce a învins-o în finală pe sportiva Yuzhuo Hou din China, scor 6-4.
Echitaţie: Charlotte Dujardin a câştigat medalia de aur la dresaj individual

09 Aug, 20:21 | 0 comentarii
Proba de dresaj individual din cadrul concursului de echitaţie de la Jocurile Olimpice a fost un mare succes pentru gazdele competiţiei, care au cucerit medalia de aur şi pe cea de bronz.
Nicola Adams este prima campioană olimpică din istoria boxului feminin la Jocurile Olimpice

09 Aug, 19:46 | 0 comentarii
Britanica Nicola Adams este prima campioană olimpică de box din istorie. Ea a învins-o la puncte pe pugilista Ren Cancan din China, în finala categoriei 51 de kilograme de la Jocurile Olimpice.
Atletism: Mo Farah, calificare fără emoţii în finala probei de 5.000 de metri

08 Aug, 13:57 | 0 comentarii
Mo Farah nu a forţat mai mult decât a fost nevoie şi s-a calificat fără emoţii în finala probei masculine de 5.000 de metri de la Jocurile Olimpice.
Atletism la JO 2012: Vicecampionul din 2008 ratează calificarea în finala la triplusalt

08 Aug, 02:40 | 0 comentarii
Medaliat cu argint la JO de la Beijing din 2008 şi la Campionatele Mondiale din 2011 de la Daegu (Coreea de Sud), atletul britanic Phillips Idowu a fost eliminat în calificările probei de triplusalt din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Marea Britanie scrie o nouă pagină de istorie la echitație: prima medalie de aur la dresaj pe echipe

07 Aug, 22:56 | 0 comentarii
Succesul fără precedent al Marii Britanii la echitație a continuat marți, când echipa de dresaj a câștigat prima medalie olimpică de aur din istoria participărilor la Jocurile Olimpice.
Laura Trott aduce medalia de aur Marii Britanii la omnium

07 Aug, 22:37 | 0 comentarii
Laura Trott a reușit o performanță uimitoare la proba de contratimp cucerind medalia de aur la omnium, în concursul de ciclism pe pistă de la Londra 2012.
Incredibilul Hoy a devenit cel medaliat sportiv al Marii Britanii la Jocurile Olimpice

07 Aug, 21:58 | 0 comentarii
Sir Chris Hoy a câștigat proba masculină de keirin la ciclism pe pistă, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, devenind cel mai medaliat sportiv al Marii Britanii la Jocurile Olimpice, cu șase medalii de aur.
Frații Brownlee au adus aurul și bronzul pentru Marea Britanie, primele medalii olimpice la triatlon

07 Aug, 17:52 | 0 comentarii
Frații Alistair și Jonny Brownlee au urcat pe prima și a treia treaptă a podiumului Jocurilor Olimpice în competiția de triatlon, sport la care Marea Britanie nu a luat niciodată medalie la Olimpiadă.
Ciclism pe pistă la JO 2012: Laura Trott conduce clasamentul la omnium după primele trei curse

06 Aug, 22:57 | 0 comentarii
Britanica Laura Trott conduce în clasamentul general al probei Omnium la ciclism pe pistă, după primele trei curse ale competiției.
Jason Kenny câștigă a doua medalie de aur la Londra și al șaselea titlu pentru Marea Britanie pe velodrom

06 Aug, 22:01 | 0 comentarii
Jason Kenny a câștigat o nouă medalie de aur pentru Marea Britanie, după ce l-a învins pe triplul campion mondial Gregory Bauge din Franța în finala olimpică de sprint, la ciclism pe pistă.
Echitație la JO 2012: Marea Britanie câștigă prima medalie de aur după 60 de ani, în proba de sărituri pe echipe

06 Aug, 21:26 | 0 comentarii
Echipa de echitație a Marii Britanii a câștigat medalia de aur la sărituri, după o victorie la baraj în fața Olandei.
Andy Murray a câștigat medalia olimpică la simplu, în uralele britanicilor, la Wimbledon

05 Aug, 19:39 | 0 comentarii
Andy Murray a reușit să se adune în momentul care a contat cel mai mult și s-a răzbunat pentru înfrângerea de acum o lună de la Wimbledon. Scoțianul a câștigat categoric finala cu Roger Federer și i-a negat elvețianului medalia de aur la Jocurile Olimpice, singurul trofeu care îi lipsește.
Ben Ainslie, cel mai de succes navigator olimpic. A câștigat a patra medalie de aur

05 Aug, 18:12 | 0 comentarii
Ben Ainslie din Marea Britanie a devenit cel mai de succes navigator din istoria Jocurilor Olimpice, câștigând concursul olimpic de yachting la clasa Finn și trecându-și în palmares a cincea medalie consecutivă.