Iranul domină ultima probă de haltere de la Jocurile Olimpice. Behdad Salimi a câștigat categoria de +105 kilograme

07 Aug, 23:58 | 0 comentarii
Iranianul Behdad Salimi a câștigat cel de-al patrulea titlu olimpic pentru țara sa la Jocurile Olimpice, la haltere, categoria +105 kilograme, prima medalie de aur care nu provine din competiția de lupte greco-romane pentru Iran.
Al treilea titlu olimpic pentru Iran. Ghasem Rezaei a câștigat la lupte greco-romane, categoria 96 de kg

07 Aug, 22:47 | 0 comentarii
Ghasem Rezaei a adus Iranului al treilea titlu olimpic la lupte greco-romane, a treia medalie de aur a țării de la această ediție a Jocurilor Olimpice.
Iran câștigă al doilea titlu olimpic la lupte greco-romane. Omid Norouzi s-a impus la 60 de kilograme

06 Aug, 22:18 | 0 comentarii
Omid Norouzi este al doilea luptător de greco-romane din Iran care se impune la Jocurile Olimpice de la Londra. El a câștigat finala la 60 de kilograme, după ce conaționalul său Hamid Sourian s-a impus, cu o zi în urmă, la 55 de kilograme.
Iranianul Hamid Sourian a câștigat prima medalie olimpică de aur la lupte greco-romane de la JO 2012

05 Aug, 22:03 | 0 comentarii
Primul campion al luptelor greco-romane de la Jocurile Olimpice 2012 este un iranian, medaliat cu aur la Campionatele Mondiale din 2010, unul dintre favoriții competiției de la Londra.
Hadi Saei, cel mai bun sportiv olimpic din istoria Iranului

22 Iul, 13:39 | 0 comentarii
Hadi Saei este un fost luptător de taekwondo din Iran, care a devenit cel mai de succes sportiv al ţării la Jocurile Olimpice, după ce a cucerit medalia de aur la Beijing 2008, la categoria 80 de kilograme. Era al doilea triumf pentru Hadi, care concurase şi patru ani mai devreme, la Atena, dar la categoria 68 kilograme, unde de asemenea câştigase medalia de aur. Mai mult, în 2000, la Sydney, Saei şi-a trecut în palmares medalia de bronz.
Prima jucătoare de tenis de masă din Iran care participă la JO visează la o medalie

15 Iul, 12:55 | 1 comentarii
Neda Shahsavari este prima femeie din Iran care va participa în turneul de tenis de masă de la Jocurile Olimpice, însă marea sa ambiţie o reprezintă cucerirea unei medalii.