Germania și-a apărat titlul olimpic la hochei, în competiția masculină

12 Aug, 01:12 | 0 comentarii
Germania a câștigat pentru a doua oară consecutiv turneul masculin de hochei la Jocurile Olimpice, învingând în finala de sâmbătă Olanda cu 2-1 și stricând ”dubla” portocalelor, după ce echipa feminină triumfase cu o zi mai devreme.
Germanii au produs surpriza și le-au furat medalia olimpică de aur brazilienilor la volei pe plajă

10 Aug, 01:28 | 0 comentarii
Germanii Julius Brink și Jonas Reckermann au reușit să realizeze surpriza în turneul masculin de volei pe plajă de la Jocurile Olimpice și i-au învins pe principalii favoriți ai competiției, Alison Cerutti și Emanuel Rego (Brazilia) în finală.
Surpriză la K2-500 feminin, Germania a reușit să câștige pentru prima oară în fața Ungariei

09 Aug, 13:31 | 0 comentarii
Franziska Weber și Tina Dietze au reușit să treacă de complexul pe care l-au manifestat în fața sportivelor din Ungaria pentru a câștiga ultima finală a zilei de la Jocurile Olimpice la kaiacul dublu pe distanța de 500 de metri.
Canoe la JO 2012: Germania a câștigat proba de C2-1000. Românii Dumitrescu și Mihalachi, doar locul șapte

09 Aug, 12:24 | 2 comentarii
Alexandru Dumitrescu și Victor Mihalachi s-au clasat pe locul șapte în finala probei C2-1000 de la Jocurile Olimpice, ratând clasarea pe podium într-una dintre ultimele șanse ale sportivilor români de a lua medalie la Olimpiada de la Londra.
Tenis de masă: Germania a câştigat medalia de bronz în turneul masculin pe echipe

08 Aug, 17:04 | 0 comentarii
Germania a învins Hong Kong cu 3-1 în finala mică a turneului masculin de tenis de masă pe echipe din cadrul Jocurilor Olimpice şi a cucerit medalia de bronz.
Canoe la JO 2012: Germanul Sebastian Brendel, campion la C1-1000 după o cursă tactică excelentă

08 Aug, 13:42 | 0 comentarii
Sebastian Brendel din Germania este noul campion olimpic al probei C1-1000, după ce s-a impus la Jocurile Olimpice de la Londra într-o finală în care a făcut o cursă tactică excelentă și a terminat pe primul loc, la aproape o secundă de următorul clasat.
Atletism: Germanul Robert Harting a câştigat titlul olimpic la aruncarea discului

07 Aug, 23:45 | 0 comentarii
După ce a devenit campion mondial în 2011, germanul Robert Harting a reuşit să câştige şi titlul olimpic, impunându-se în finala de luni în faţa iranianului Ehsan Hadadi şi a estonului Gerd Kanter.
Kaiac-canoe la JO 2012, K2-1000: Favoriții merg direct în finală, dar timpii lor sunt bătuți în semifinale

06 Aug, 15:11 | 0 comentarii
Cele două echipaje favorite la câștigarea probei K2-1000 (kaiac dublu sprint pe 1.000 de metri) s-au calificat în finală câștigându-și autoritar seriile preliminare, alte șase echipaje li se alătură din semifinale.
Atletism: Lilli Schwarzkopf a fost reclasată pe locul 2 la heptatlon

05 Aug, 01:37 | 0 comentarii
Lilli Schwarzkopf din Germania a fost reclasată pe locul doi în proba de heptatlon de la Jocurile Olimpice, după ce, iniţial, fusese descalificată.
Volei pe plajă la JO 2012: Germania învinge Letonia și se pregătește de un meci dificil cu Brazilia

05 Aug, 01:03 | 0 comentarii
Foștii campioni mondiali Julius Brink și Jonas Reckermann au trecut de populara echipă a Letoniei în optimile turneului de volei pe plajă de la Londra.
Canotaj la JO 2012: Germania s-a impus la patru vâsle masculin

03 Aug, 14:19 | 0 comentarii
Karl Schulze, Philipp Wende, Lauritz Schoof și Tim Grohmann s-au impus în finala de patru vâsle masculin de la Jocurile Olimpice din Londra.
Ciclism la JO 2012: Aur pentru Germania. China bate recordul mondial, dar e descalificată în finală

02 Aug, 21:18 | 0 comentarii
China a ratat medalia de aur în proba femimină de sprint, la ciclism pe pistă, după ce a fost descalificată pentru un schimb ilegal.
Germania spulberă visele britanicilor și câștigă proba vedetă a canotajului la Jocurile Olimpice

01 Aug, 15:08 | 0 comentarii
8+1 masculin, proba vedetă a canotajului, cea mai prestigioasă și îndrăgită în Marea Britanie, una dintre speranțele gazdelor la o medalie de aur, a fost câștigată de ”invincibilul” echipaj al Germaniei, în ciuda eforturilor britanicilor.
Echitație la JO 2012: Michael Jung cucerește dramatic titlul individual în concursul complet

31 Iul, 18:32 | 0 comentarii
Germanul Michael Jung și-a trecut în palmares titlul olimpic, alături de cel european și cel mondial, și și-a confirmat statutul de cel mai bun sportiv în proba individuală de echitație - concurs complet (eventing).
Echitație la JO 2012: Germania a câștigat titlul olimpic la eventing

31 Iul, 16:41 | 0 comentarii
Germania a câștigat medalia de aur la echitație, la Jocurile Olimpice de la Londra, în proba de eventing, după o evoluție constant bună în cele trei discipline: dresaj, cross și sărituri.
Echitație la JO 2012: Germania domină proba individuală după prima zi, Australia conduce pe echipe

28 Iul, 23:00 | 0 comentarii
Sâmbătă a avut loc prima zi de concurs în întrecerile individuale și pe echipe la echitație.
Jucătoarea de hochei Natascha Keller va fi portdrapelul Germaniei în deschiderea JO

25 Iul, 14:45 | 0 comentarii
Comitetul Olimpic German a anunţat că jucătoarea de hochei Natascha Keller va fi portdrapelul Germaniei la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Londra.
Tony Martin s-a retras din Turul Franţei pentru a se reface înainte de Jocurile Olimpice

10 Iul, 14:25 | 0 comentarii
Tony Martin, campionul mondial la contratimp al ciclismului rutier, a anunţat că se retrage din Turul Franţei sperând că se poate reface în timp pentru Jocurile Olimpice de la Londra.
Jan Ullrich – Aur olimpic la Sydney: singura victorie în faţa lui Lance Armstrong

04 Iul, 10:49 | 4 comentarii
Considerat a fi unul dintre cei mai buni ciclişti ai probei de contra-timp, germanul Jan Ullrich va rămâne în istoria cilismului internaţional drept un sportiv cu un talent uriaş care a fost nevoit să depăsească atât adversarii direcţi, cât şi obstacolele pe care şi le-a pus de unul singur.
Germania ar putea rămâne fără jucători de tenis calificaţi la Jocurile Olimpice de la Londra

20 Iun, 15:18 | 0 comentarii
Roger Federer a declarat că regulile care ar putea conduce la absenţa de la Jocurile Olimpice a jucătorilor de tenis din Germania sunt o glumă proastă.