Handbal masculin: Franţa a cucerit al doilea titlu olimpic consecutiv

12 Aug, 19:33 | 1 comentarii
Franţa a devenit prima echipă din istoria handbalului masculin care cucereşte două titluri olimpice consecutive, după ce a învins cu 22-21 echipa Suediei în finala turneului de la Londra.
Franța câștigă un nou titlu la Jocurile Olimpice prin Julie Bresset la mountain bike

11 Aug, 17:02 | 0 comentarii
Tânăra Julie Bresset din Franța a dat o demonstrație de forță în cursa feminină de mountain bike de la Jocurile Olimpice, câștigând medalia de aur cu un avans de aproape un minut față de următoare ciclistă care a trecut linia de sosire.
Franţa şi Suedia se vor întâlni în finala turneului olimpic de handbal masculin

11 Aug, 01:01 | 0 comentarii
Franţa poate deveni prima echipă care îşi păstreză titlul olimpic, iar Suedia are ocazia de a rupe blestemul finalelor pierdute, cele două echipe urmând să se întâlnească duminică în ultimul act al turneului masculin de handbal din cadrul Jocurilor Olimpice.
Atletism: Francezul Renaud Lavillenie a bătut recordul olimpic şi a câştigat medalia de aur la săritura cu prăjina

11 Aug, 00:37 | 0 comentarii
Francezul Renaud Lavillenie este noul campion olimpic al probei de săritură cu prăjina, în a cărei finală a stabilit şi un nou record al competiţiei.
Baschet la JO 2012: Franța - SUA în finală. Europencele au asigurată prima medalie din istorie

10 Aug, 01:50 | 0 comentarii
Franța și-a asigurat prima medalie olimpică la baschet feminin din istorie, învingând Rusia cu 81-64 în semifinale și urmând să dispute finala cu puternica echipă a Statelor Unite.
Francezul Bryan Coquard conduce în clasament la Omnium, după primele trei curse

04 Aug, 21:43 | 0 comentarii
Sâmbătă au avut loc primele trei discipline din proba de Omnium, francezul Bryan Coquard reușind să treacă la conducerea clasamentului după o excelentă cursă eliminatorie.
Înot la JO 2012: Florent Manaudou câștigă medalia de aur la 50 metri

03 Aug, 23:43 | 0 comentarii
Florent Manaudou din Franța, fratele mai tânăr al lui Laure Manaudou, s-a alăturat sorei sale pe lista campionilor olimpici, după ce a câștigat cursa de 50 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Londra.
Handbal feminin: Franţa rămâne singura echipă neînvinsă din grupa B, după 24-21 cu Coreea de Sud

03 Aug, 20:05 | 0 comentarii
Franţa a câştigat duelul singurelor echipe neînvinse din grupa B a turneului olimpic, scor 24-21 în faţa Coreei de Sud, şi şi-a securizat astfel primul loc şi calificarea în sferturile de finală.
Judo: Teddy Riner îşi confirmă supremaţia la +100 kg şi câştigă titlul olimpic

03 Aug, 19:30 | 0 comentarii
Francezul Teddy Riner şi-a confirmat supremaţia de la categoria +100 kg şi a cucerit medalia de aur în concursul de judo de la Londra.
Canoe slalom la JO 2012: Emilie Fer din Franța a câștigat medalia de aur la kaiac simplu

02 Aug, 19:30 | 0 comentarii
Emilie Fer a completat câteva zile superbe pentru canoiștii din Franța, câștigând medalia de aur la canoe slalom, în proba de kaiac simplu.
Franța și Australia câștigă meciuri cruciale pentru calificarea din grupe

02 Aug, 16:11 | 0 comentarii
Franța și Australia au reușit câte o victorie vitală în parcursul lor din grupele preliminare ale turneului de baschet de la Jocurile Olimpice în cea de-a treia zi a competiției.
Christian d’Oriola - Cel mai mare floretist din istorie

02 Aug, 11:34 | 2 comentarii
Christian d'Oriola este unul dintre cei mai decoraţi atleţi şi ocupă un loc meritat între cei mai buni scrimeri din lume.
Judo: Franţuzoaica Lucie Decosse, campioană olimpică la categoria 70 kg

01 Aug, 19:37 | 0 comentarii
Franţuzoaica Lucie Decosse a devenit campioană olimpică la judo, categoria 70 kg, şi a adus astfel o nouă medalie de aur pentru delegaţia Franţei la Londra.
Tenis: Jo-Wilfried Tsonga s-a calificat în turul 3, după un meci dramatic cu Milos Raonic

31 Iul, 21:51 | 0 comentarii
Francezul Jo-Wilfried Tsonga s-a calificat în turul 3 al turneului olimpic de tenis, după ce l-a învins pe canadianul Milos Raonic într-un meci de un dramatism rar întâlnit.
Tony Estanguet câștigă a treia medalie olimpică de aur la canoe slalom

31 Iul, 18:17 | 0 comentarii
Francezul Tony Estanguet l-a învins pe vechiul său rival Michal Martikan și a obținut a treia medalie olimpică de aur la canoe slalom, în proba de simplu, la Lee Valley White Water Centre.
Înot la JO 2012: Yannick Agnel a cucerit medalia de aur la 200 metri liber

30 Iul, 22:14 | 0 comentarii
Yannick Agnel a cucerit medalia olimpic de aur în proba masculină de 200 metri liber.
Baschet la JO 2012: Franța se impune într-un meci dramatic cu Australia. Rusia câștigă cu Brazilia

30 Iul, 21:55 | 0 comentarii
Franța și Rusia s-au impus în meciurile din cea de-a doua etapă a turneului feminin de baschet de la Jocurile Olimpice și s-au instalat la conducerea clasamentului în Grupa B a competiției.
Francezul Gael Monfils nu va merge la Jocurile Olimpice de la Londra

21 Iul, 18:23 | 0 comentarii
Tenismanul francez Gael Monfils a anunțat că se retrage din competiția de la Jocurile Olimpice din cauza unei accidentări în urma căreia nu s-a refăcut.
Arnaud Tournant, ciclistul care a dus Franța pe culmile gloriei pe pista din velodrom

21 Iul, 14:17 | 0 comentarii
Deţinătorul recordului mondial pentru cursa de un kilometru, Arnaud Tournant este unul dintre cei mai importanţi ciclişti de pistă din istoria sportului. Alături de Florian Rousseau, el a dus Franţa pe cele mai înalte culmi ale ciclismului pe velodrom.
Tony Parker, declarat apt de joc, ar putea merge la Jocurile Olimpice de la Londra

06 Iul, 16:08 | 0 comentarii
Tony Parker, fundaşul şi conducătorul de joc al celor de la San Antonio Spurs, a primit acordul medicilor să joace pentru naţionala de baschet a Franţei la Jocurile Olimpice de la Londra.