Cubanezul Mijain Lopez își apără cu succes titlul olimpi la greco-romane, categoria 120 de kilograme

06 Aug, 23:20 | 0 comentarii
Cubanezul Mijain Lopez și-a apărat cu succes titlul câștigat la Jocurile Olimpice în 2008, reușind să îl învingă pe estonianul Heiki Nabi în finala categoriei 120 de kilograme, la lupte greco-romane.
Judo: Cubaneza Idalys Ortiz, campioană olimpică la categoria +78 kg

03 Aug, 19:09 | 0 comentarii
Cubaneza Idalys Ortiz a cucerit titlul olimpic la judo, la categoria +78 kg, după ce a învins-o în finală pe Mika Sugimoto din Japonia.
Tir la JO 2012: Aur pentru Pupo din Cuba. Rusul Klimov doboară recordul mondial în calificări, dar termină pe patru

03 Aug, 18:26 | 0 comentarii
Cubanezul Leuris Pupo a dovedit cea mai bună concentrare în proba de 25 de metri pistol viteză și a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Londra.
Naţionala feminină de volei a Cubei - Singura echipă cu trei titluri olimpice consecutive

30 Iun, 12:01 | 0 comentarii
Echipa naţională de volei feminin a Cubei a fost prima care a reuşit să întrerupă supremaţia URSS şi a Japoniei în lumea voleiului, câştigând Campionatul Mondial din 1978. A mai fost însă nevoie să treacă 14 ani până când Cuba a dominat la rândul ei voleiul feminin.
Felix Savon – Sportivul favorit al lui Fidel Castro

23 Iun, 11:09 | 0 comentarii
Între 1986 şi 2000, categoria grea a boxului amator a avut un singur stăpân: Felix Savon. În această perioadă, pugilistul cubanez a obţinut trei titluri olimpice consecutive, performanţă pe care au mai reuşit-o doar compatriotul său Teofilo Stevenson şi maghiarul Laszlo Papp, ultimul luptând însă la categorii diferite.
A murit cubanezul Teofilo Stevenson, triplu campion olimpic la box

12 Iun, 11:00 | 0 comentarii
Teofilo Stevenson, boxerul cubanez care a cucerit trei titluri olimpice între 1972 şi 1980 la categoria grea, a murit la vârsta de 60 de ani. Din câte se pare, cauza decesului este un atac de cord.
Dayron Robles, urmărit de ghinion. Campionul olimpic obligat să nu concureze din cauza unei inflamaţii

06 Iun, 15:53 | 0 comentarii
Absent la reuniunea din Statele Unite a celor mai importante nume ale pistei de atletism în cursa de 110 metri garduri din cauza unor probleme cu viza, cubanezul Dayron Robles, campion olimpic en-titre al probei, va rata încă o cursă la Grand Prix-ul de la New York din cauza unei inflamaţii la picior.
Teófilo Stevenson - pugilistul care a obținut două din medaliile olimpice de aur după finale cu români

03 Iun, 19:06 | 3 comentarii
Dacă a existat vreodată un sportiv care să întruchipeze idealul original al Jocurilor Olimpice atunci acela trebuie să fie Teofilo Stevenson.
Avanpremiera unei finale de Jocuri Olimpice, ratată din cauza problemelor cu viza americană

31 Mai, 12:30 | 1 comentarii
Campionul olimpic la 110 metri garduri, cubanezul Dayron Robles este aproape de a rata una dintre cele mai importante curse premergătoare Jocurilor Olimpice de la Londra din cauza unor probleme cu viza.
Avanpremieră pentru Jocurile Olimpice. Campionii la 110 metri garduri se înfruntă în Statele Unite

10 Mai, 15:38 | 0 comentarii
Întrâlnirile internaţionale de atletism din Statele Unite din luna iunie vor alinia la start nume importante ale cursei de 110 metri garduri, devenind, astfel, cele mai relevante întreceri între favoriţii probei pentru Jocurile Olimpice de la Londra.