Taekwondo: Sud-coreeanca Hwang Kyung-seon şi-a păstrat titlul olimpic la categoria 67 kg

11 Aug, 01:31 | 0 comentarii
Sud-coreeanca Hwang Kyung-seon a devenit pentru a doua oară consecutiv campioană olimpică, după ce a învins-o în finala categoriei 67 kg a concursului de taekwondo pe Nur Tatar din Turcia.
Fotbal la JO 2012: Coreea de Sud câștigă derby-ul asiatic din finala mică și medalia de bronz

11 Aug, 01:09 | 0 comentarii
Park Chu-young a înscris după o fază individuală excepțională și a condus Coreea de Sud către victoria cu 2-0 în fața Japoniei, în finala mică a turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Londra.
Lupte greco-romane la JO 2012: Kim Hyeon-Woo, campionul olimpic surpriză la 66 de kilgorame

07 Aug, 22:23 | 0 comentarii
Sud-coreeanul Kim Hyeon-Woo a câștigat medalia de aur la lupte greco-romane, categoria 66 de kilograme, de la Jocurile Olimpice, după ce a reușit să îl învingă pe Tamas Lorincz din Ungaria.
Handbal feminin: Calificări spectaculoase în semifinale pentru Norvegia şi Coreea de Sud

07 Aug, 20:51 | 0 comentarii
Norvegia şi Coreea de Sud vor reedita la Jocurile Olimpice de la Londra semifinala disputată în urmă cu patru ani la Beijing, după ce au reuşit să treacă de sferturile de finală în urma unor meciuri senzaţionale.
Gimnastică: Sud-coreeanul Hak Seon Yang, aur la sărituri. Koczi a terminat pe 7

06 Aug, 18:23 | 0 comentarii
Flavius Koczi pleacă de la Jocurile Olimpice fără medalie, după ce s-a clasat al şaptealea în finala de sărituri, câştigată de sud-coreeanul Hak Seon Yang.
Tir la JO 2012: Jin își apără titlul olimpic în proba de pistol 50 de metri

05 Aug, 15:50 | 0 comentarii
Jin Jong-Oh din Coreea de Sud a evoluat excelent pentru a recupera puncte față de compatriotul Choi Young-Rae și să își păstreze titlul olimpic în proba de tir 50 de metri pistol.
Oh aduce prima medalie individuală de aur la tir cu arcul pentru Coreea de Sud

03 Aug, 19:32 | 0 comentarii
Oh Jin-hyek a câștigat prima medalie de aur a Coreei de Sud la tir cu arcul în proba individuală, după ce l-a învins în finală pe japonezul Takaharu Furukawa.
Tir cu arcul: Sud-coreeana Ki a câștigat medalia de aur. Zi istorică pentru Mexic

02 Aug, 18:46 | 0 comentarii
Ki Bo-bae din Coreea de Sud a câștigat medalia de aur în proba individuală la tir cu arcul, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, învingând-o în finală pe Aida Roman din Mexic.
Dramatism la sabia feminină. Kim Ji-Yeon este campioană olimpică după două asalturi de poveste

01 Aug, 22:48 | 1 comentarii
Kim Ji-Yeon (Coreea de Sud) a câștigat medalia olimpică de aur la proba de sabie individual de la Jocurile Olimpice, după ce a învins-o pe rusoaica Sofiya Velikaya în finală. Reprezentanta Româniiei, Bianca Pascu, a fost învinsă în turul doi de Min Zhu, din China.
Song Dae-nam aduce al doilea titlu olimpic pentru Coreea de Sud în concursul de judo

01 Aug, 19:51 | 0 comentarii
Song Dae-nam a cucerit medalia de aur la categoria 90 kg şi a adus cel de-al doilea titlu olimpic pentru Coreea de Sud în concursul de judo de la Londra.
Jang-mi aduce a doua medalie de aur la tir pentru Coreea de Sud

01 Aug, 18:41 | 0 comentarii
Kim Jang-mi din Coreea de Sud a câștigat medalia olimpică la tir, după ce s-a clasat pe prima poziție în proba de 25 metri pistol.
Handbal feminin: Coreea de Sud obţine un egal în faţa Norvegiei. Muntenegru învinge Angola

01 Aug, 16:16 | 0 comentarii
Campioana olimpică Norvegia a făcut un nou pas greşit la Londra, remizând în grupa B, scor 27-27, în faţa Coreei de Sud, care rămâne astfel neînvinsă după trei meciuri.
Scrimera sud-coreeană Shin A Lam va primi o medalie până la urmă

01 Aug, 12:08 | 2 comentarii
Federaţia Internaţională de Scrimă (FIE) va acorda o medalie specială sportivei sud-coreene Shin A-Lam, care a fost învinsă în semifinalele turneului de spadă, după un final dramatic, informează presa internaţională.
Judo la JO 2012: Kim Jae-bum câștigă medalia de aur la 81 kilograme

31 Iul, 19:34 | 0 comentarii
Kim Jae-bum din Coreea de Sud a câștigat medalia olimpică de aur la categoria 81 de kilograme.
Handbal la JO 2012: Coreea de Sud bate Danemarca și se instalează pe primul loc în Grupa B

30 Iul, 15:56 | 0 comentarii
Coreea de Sud a produs surpriza zilei în turneul de handbal feminin de la Jocurile Olimpice, reușind să învingă selecționata Danemarcei și să se instaleze pe primul loc în Grupa B.
Tir cu arcul la JO 2012: Coreea de Sud a câștigat aurul olimpic în proba feminină pe echipe

29 Iul, 21:07 | 0 comentarii
Coreea de Sud a câștigat cu emoții finala în proba feminină de tir pe echipe, disputată duminică în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Sud-coreeanul Jin Jong-oh, medalie de aur la pistol cu aer comprimat 10 metri

28 Iul, 19:09 | 0 comentarii
Sud-coreeanul Jin Jong-oh a adus prima medalie de aur a ţării sale la Jocurile Olimpice de la Londra, impunându-se în proba de pistol cu aer comprimat 10 metri.
Campionul olimpic al probei de 400 de metri liber, descalificat pentru start furat

28 Iul, 14:00 | 0 comentarii
După ce Michael Phelps şi-a asigurat cu emoţii prezenţa în finala de la 400 de metri mixt, concursul de înot de la Jocurile Olimpice a oferit o altă surpriză în chiar prima zi de desfăşurare.
Tir cu arcul: Coreea de Sud domină calificările și la feminin

27 Iul, 18:53 | 0 comentarii
Vineri, în ziua în care are loc oficial deschiderea Jocurilor Olimpice de la Londra, organizatorii au programat şi runda de calificare în proba de tir cu arcul.
Tir cu arcul: "Orbul" Dong-Hyun Im a doborât recordul mondial în calificări

27 Iul, 13:37 | 2 comentarii
Vineri, în ziua în care are loc oficial deschiderea Jocurilor Olimpice de la Londra, organizatorii au programat şi runda de calificare în proba de tir cu arcul. Mare favorit la medalia de aur, Im Dong-hyun şi-a respectat statutul şi a obţinut primul loc în calificări, cu 699 de puncte.