Spectacol la Jocurile Olimpice. Patru recorduri bătute în finală la haltere, categoria 62 de kilograme

30 Iul, 23:48 | 0 comentarii
Finala la haltere de la Jocurile Olimpice, categoria 62 de kilograme, a fost scena unui spectacol sportiv de excepție. Cei doi sportivi care s-au luptat pentru întâietate au reușit să doboare trei recorduri olimpice, la stilul smuls, aruncat și cumulat și un record mondial.
Nou record olimpic și medalie de aur pentru Coreea de Nord la haltere. Florin Croitoru, locul nouă

29 Iul, 23:32 | 0 comentarii
Nord-coreeanul Om Yun-chol a cucerit aurul la haltere în categoria de 56 de kilograme de la Jocurile Olimpice, după un record olimpic în proba de aruncat. Halterofilul român Florin Croitoru s-a clasat pe locul nouă.
Coreea de Nord, medalie de aur la judo prin Kum Ae An, la categoria 52 de kg

29 Iul, 19:18 | 0 comentarii
Nord-coreeanca Kum Ae An a câștigat titlul olimpic în competiția de judo de la Jocurile Olimpice, categoria 52 de kilograme, după ce a trecut în finala de cubaneza Yanet Bermoy Acosta.
Coreea de Nord a câştigat cu 2-0 în faţa Columbiei, după un meci întârziat de o gafă a gazdelor

26 Iul, 00:47 | 0 comentarii
Song Hui Kim a marcat o dublă şi a adus victoria Coreei de Nord cu 2-0 în faţa Columbiei, într-un meci din grupa G disputat la Glasgow şi al cărui început a fost întârziat de o controversă legată de drapelul ţării asiatice.
Coreea de Nord va trimite 51 de sportivi la Jocurile Olimpice

04 Iul, 15:06 | 0 comentarii
Coreea de Nord va fi reprezentată de 51 de sportivi, care vor concura în 11 discipline, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Coreea de Nord speră la medalii olimpice la haltere, lupte şi fotbal feminin

13 Iun, 13:01 | 0 comentarii
Principala agenţie de ştiri din Coreea de Nord a anunţat că se aşteaptă ca sportivii din această ţară să se afle la podium la haltere, lupte şi fotbal feminin, la Jocurile Olimpice de la Londra.