Sărituri în apă la JO 2012: Sportivii chinezi domină calificările la platformă 10 metri

11 Aug, 01:01 | 0 comentarii
Vineri seara, la Londra, au avut loc calificările în proba de platformă 10 metri la sărituri în apă, competiție dominată fără drept de apel de sportivii din China, Bo Qui și Yue Lin.
La înălțime! Chen Ruolin a câștigat medalia de aur la sărituri în apă de pe platforma de 10 metri

09 Aug, 23:39 | 0 comentarii
Chen Ruolin din China a cucerit medalia de aur în concursul individual feminin de sărituri în apă de la platformă 10 metri, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, reuşind să-şi păstreze astfel titlul olimpic cucerit în urmă cu patru ani, la Beijing.
China câștigă prima medalie de aur din competiția de taekwondo de la Londra. Wu s-a impus la 49 kg

09 Aug, 01:39 | 0 comentarii
Chinezoaica Wu Jingyu a câștigat medalia de aur la taekwondo, la categoria muscă, învingând-o în finala de la Londra pe Brigitte Yague Enrique din Spania.
Sărituri în apă la JO 2012: Ruolin Chen continuă să domine pe platforma de 10 metri

08 Aug, 23:58 | 0 comentarii
Miercuri a avut loc runda preliminară la sărituri în apă de platforma de 10 metri. Cele mai bune 18 sportive s-au calificat pentru semifinalele de joi, 9 august. Finala se dispută tot joi, cele mai bune 12 sportive din semifinale urmând să ia parte în ultimul act.
Tenis de masă: China a cucerit medalia de aur în turneul masculin pe echipe

08 Aug, 19:54 | 0 comentarii
Echipa masculină de tenis de masă a Chinei şi-a păstrat titlul olimpic, după ce a trecut de Coreea de Sud în finala turneului de la Londra.
China îşi continuă dominaţia în tenisul de masă: A câştigat titlul olimpic pe echipe la feminin

07 Aug, 20:22 | 0 comentarii
China continuă să facă legea în tenisul de masă. După dubla aur-argint de la simplu, a urmat şi titlul olimpic din turneul pe echipe la feminin.
Dezastru pentru China, Liu Xiang a ratat din nou în calificări la 110 metri garduri

07 Aug, 17:11 | 1 comentarii
Fostul campion olimpic și deținător al recordului mondial, chinezul Liu Xiang, ghinionistul Jocurilor Olimpice de la Beijing și al Campionatelor Mondiale de la Daegu, este lovit din nou de soartă în încercarea sa de a redeveni campion la Olimpiadă în cursa de 110 metri garduri.
Gimnastică: Chinezul Zhe Feng a câştigat medalia de aur la paralele

07 Aug, 16:39 | 0 comentarii
China a mai obţinut o medalie de aur în concursul masculin de gimnastică, după ce Zhe Feng câştigat finala de la paralele.
Navigație la JO 2012: Medalie de aur pentru Xu Lijia din China, la Laser Radial

06 Aug, 19:33 | 0 comentarii
Chinezoaica Xu Lijia a câștigat medalia de aur la navigație, în proba feminină Laser Radial, conducând de la început cursa finală.
Tenis de masă: China s-a calificat fără emoţii în finala turneului feminin pe echipe

06 Aug, 14:26 | 0 comentarii
Echipa feminină de tenis de masă a Chinei s-a calificat fără probleme în finala turneului olimpic, după ce a trecut în penultimul act de Coreea de Sud.
Wu Minxia aduce a cincea medalie a Chinei la sărituri în apă

05 Aug, 23:12 | 0 comentarii
Chinezoaica Wu Minxia a intrat în istoria probei olimpice de sărituri în apă după ce a câștigat duminică medalia de aur la trambulină 3 metri și a ajuns la un total de șase medalii olimpice, egalând recordul deținut de fosta ei parteneră la sincron, Guo Jingjing.
Haltere la JO 2012: Seara recordurilor la +75 de kilograme. Aur pentru Zhou Lulu din China

05 Aug, 20:53 | 0 comentarii
Halterofila chineză Zhou Lulu a cucerit medalia de aur la categoria +75 de kilograme, stabilind un nou record mondial la total, cu 333 de kilograme ridicate.
China a luat toate medaliile de aur la badminton. Yun și Haifeng s-au impus la dublu

05 Aug, 18:43 | 0 comentarii
Cai Yun și Fu Haifeng au făcut cinci din cinci medalii de aur pentru China la badminton în această ediție a Jocurilor Olimpice, la scurt timp după ce Lin Dan s-a impus într-o finală dramatică împotriva lui Lee Chong Wei.
Lin Dan este regele badmintonului din nou. Lee Chong Wei, învins pentru a doua oară în finală

05 Aug, 17:12 | 0 comentarii
Lin Dan și-a apărat cu succes titlul olimpic la badminton, în fața aceluiași om pe care l-a învins și în 2008, Lee Chong Wei din Malaysia.
Înot la JO 2012: Sun zdrobește recordul mondial la 1.500 de metri

04 Aug, 22:48 | 0 comentarii
Sun Yang din China a câștigat proba de 1.500 metri liber și medalia de aur cu un timp record.
China a câștigat spada pe echipe de la Jocurile Olimpice. Statele Unite au luat prima medalie din istorie

04 Aug, 22:15 | 0 comentarii
China a realizat surpriza în competiția de spadă pe echipe feminin, reușind să învingă Coreea de Sud, o altă finalistă surprinzătoare de la Jocurile Olimpice. Echipa României, învinsă în optimi de sud-coreence, a încheiat concursul pe locul șase.
Chinezoaica Wu Minxia, primul loc în semifinală în proba feminină de trambulină 3 metri

04 Aug, 22:05 | 0 comentarii
Sâmbătă a avut loc semifinala în proba feminină de sărituri în apă de pe trambulină, 3 metri. Doisprezece sportive au obținut calificarea în finala de duminică, chinezoaica Wu Minxia (foto) dominând categoric semifinala.
Atletism: Ding Chen, medalie de aur şi record olimpic la 20 km marş. Prima medalie pentru Guatemala

04 Aug, 21:25 | 0 comentarii
Chinezul Ding Chen a cucerit nedalia de aur şi a stabilit un nou record olimpic în finala probei de 20 km marş din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Badminton la JO 2012: China a învins Japonia în finala la dublu, în întrecerea feminină

04 Aug, 19:47 | 0 comentarii
Tian Qing și Zhao Yunlei din China au învins perechea japoneză Mizuki Fujii și Reika Kakiiwa cu 21-10, 25-23 și au câștigat medalia de aur la badminton feminin în proba de dublu.
China domină calificările în proba feminină de trambulină 3 metri, la sărituri în apă

03 Aug, 22:38 | 0 comentarii
Vineri au avut loc calificările în proba feminină de sărituri în apă de pe trambulină, 3 metri. Optsprezece sportive au obținut calificarea în semifinalele de sâmbăt, chinezoaicele Wu Minxia (foto) și He Zi dominând categoric runda preliminară.