14 Aug, 12:07 | 0 comentarii
Drapelul olimpic a ajuns luni la Rio de Janeiro, oraşul care va găzdui Jocurile Olimpice din 2016.
Brazilia a cucerit medalia de aur la volei feminin

11 Aug, 23:27 | 0 comentarii
Brazilia a învins SUA cu 3-1 în finala la volei feminin și a câștigat medalia olimpică de aur.
Brazilia și Rusia sunt finalistele turneului masculin de volei de la Jocurile Olimpice

11 Aug, 00:40 | 0 comentarii
Rusia și Brazilia sunt echipele care își vor disputa medalia de aur în turneul de volei masculin de la Jocurile Olimpice, după ce au dispus cu lejeritate de Bulgaria și Italia.
JO 2012: Brazilia contra Germania în finala turneului masculin de volei pe plajă

08 Aug, 11:57 | 0 comentarii
Germanii Julius Brink și Jonas Reckermann au câștigat ultima semifinală a zilei de marți și îi vor întâlni în finala turneului de volei pe plajă masculin de la Jocurile Olimpice pe campionii mondiali, Alison Cerutti și Emanuel Rego.
Brazilia învinge Coreea de Sud cu 3-0 şi se califică în finala turneului olimpic de fotbal

08 Aug, 00:44 | 1 comentarii
Brazilia mai are un singur pas de făcut până la singurul trofeu care-i lipseşte. Echipa antrenată de Mano Menezes a învins Coreea de Sud cu scorul de 3-0 şi s-a calificat în finala turneului olimpic masculin de fotbal.
Surpriză în finala de la inele: Brazilianul Arthur Nabarrete Zanetti a câştigat medalia de aur

06 Aug, 16:40 | 0 comentarii
Surpriză uriaşă în concursul masculin de gimnastică artisitică. Brazilianul Arthur Nabarrete Zanetti a cucerit titlul olimpic la inele, după ce l-a învins în finală pe Yibing Chen, campionul din 2008.
Volei feminin: Brazilia se califică în ultimul moment în sferturile de finală

06 Aug, 01:34 | 0 comentarii
Turneul olimpic de volei feminin nu va continua fără campioana de la Beijing. Obligată să câştige în ultima etapă pentru a evita o eliminare prematură, Brazilia nu a lăsat nicio şansă Serbiei, pe care a învins-o cu 3-0.
Handbal feminin: Brazilia învinge Angola şi depăşeşte Rusia în clasamentul grupei A

05 Aug, 19:16 | 0 comentarii
Brazilia a învins cu 39-26 echipa Angolei, în ultima etapă din faza grupelor din turneul olimpic de handbal feminin, şi a reuşit astfel să depăşească Rusia în clasament.
Box la JO 2012: Brazilia și-a pierdut principala speranță la medalie

05 Aug, 01:52 | 0 comentarii
Brazilia și-a pierdut principalul candidat la o medalie olimpică de aur la box, după ce campionul mondial la amatori la categoria 64 de kilograme, Everton dos Santos Lopes, a fost eliminat în prima luptă de medaliatul cu bronz de la Beijing, Roniel Iglesias Sotolongo din Cuba (foto).
Volei la JO 2012: Rusia și Statele Unite sunt deja calificate, dar suspansul se păstrează

03 Aug, 22:56 | 0 comentarii
Rusia și-a întărit poziția de lider al Grupei A a turneului feminin de volei de la Jocurile Olimpice după ce a obținut a patra victorie din patru meciuri. În Grupa B s-a jucat pe viață și pe moarte și totul rămâne deschis pentru ultima etapă.
Volei feminin: Campioana olimpică Brazilia, aproape de eliminare

02 Aug, 12:44 | 0 comentarii
Echipa feminină de volei a Braziliei, actuala campioană olimpică, a suferit o înfrângere surprinzătoare în faţa Coreei de Sud, scor 0-3, şi este foarte aproape de a părăsi competiţia de la Londra.
Fotbal: Brazilia termină grupa cu punctaj maxim. Egipt învinge Belarus şi merge în sferturi

01 Aug, 20:16 | 0 comentarii
Deja calificată în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, naţionala masculină de fotbal a Braziliei şi-a respectat blazonul şi o obţinut o victorie clară cu Noua Zeelandă, scor 3-0, terminând grupa C cu punctaj maxim.
Dramatism în turneul feminin de volei pe plajă: Victorie după 11 mingi de meci

01 Aug, 12:37 | 0 comentarii
Braziliencele Talita Da Rocha Antunes şi Maria Antonelli au avut nevoie de nu mai puţin de 11 mingi de meci pentru a le învinge în cele din urmă pe Sara Goller şi Laura Ludwig din Germania şi a se califica astfel în faza eliminatorie a turneului olimpic de volei pe plajă.
Brazilia s-a calificat în sferturile de finală ale turneului olimpic de fotbal, după 3-1 cu Belarus

29 Iul, 19:29 | 0 comentarii
Alexandre Pato, Neymar şi Oscar au marcat golurile prin care Brazilia a câştigat cu 3-1 meciul din grupa C a turneului olimpic disputat împotriva Belarusului, victorie în urma căreia sud-americanii s-au calificat în sferturile de finală ale competiţiei.
Fotbal la JO2012: Brazilia și Marea Britanie s-au calificat în sferturile de finală

28 Iul, 22:31 | 0 comentarii
Brazilia și Marea Britanie au obținut calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic de fotbal feminin.
Marea favorită Brazilia s-a impus cu emoţii în faţa Egiptului, scor 3-2

27 Iul, 00:09 | 0 comentarii
Brazilia, marea favorită a turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice, a început competiţia cu dreptul, impunându-se cu 3-2 la Cardiff, pe Millennium Stadium, în faţa Egiptului, însă sud-americanii nu au fost lipsiţi de emoţii.
Debut convingător pentru naţionala feminină a Braziliei: 5-0 în faţa Camerunului

25 Iul, 22:48 | 0 comentarii
Cu vedeta Marta în mare formă, două goluri şi o pasă decisivă, naţionala feminină de fotbal a Braziliei a câştigat fără emoţii în faţa Camerunului, scor 5-0.
Portarul Braziliei se retrage de la Jocurile Olimpice din cauza unei accidentări

24 Iul, 17:04 | 0 comentarii
Rafael Cabral, portarul reprezentativei de fotbal a Braziliei pentru Jocurile Olimpice de la Londra, s-a retras din lot din cauza unei accidentări la cotul drept.
Poate, în sfârşit, Brazilia să cucerească titlul olimpic la fotbal?

18 Iul, 10:29 | 0 comentarii
Marea întrebare a turneului olimpic de fotbal din această vară este dacă Brazilia va reuşi să cucerească în cele din urmă singurul titlu care îi lipseşte din palmares.
Neymar: Brazilia are tot ce-i trebuie pentru a fi campioană olimpică

09 Iul, 14:58 | 0 comentarii
Brazilia este cea mai de succes naţională de fotbal din toate timpurile, cucerind cinci titluri mondiale. În ciuda acestui lucru, jucătorii brazilieni nu au reuşit până acum să se impună la Jocurile Olimpice, un lucru pe care Neymar şi colegii săi speră să-l schimbe la Londra.