Surpriză mare în finala masculină de 1.500 de metri: Makhloufi este noul campion olimpic, Kiprop termină ultimul

08 Aug, 00:19 | 0 comentarii
Finala probei masculine de 1.500 de metri de la Jocurile Olimpice s-a încheiat cu o uriaşă surpriză. Algerianul Taoufik Makhloufi a cucerit medalia de aur, în timp ce kenyanul Asbel Kiprop, campionul olimpic şi mondial al distanţei, a terminat ultimul.
Algerianul Taoufik Makhloufi, reprimit în finala probei de 1.500 de metri

07 Aug, 15:55 | 0 comentarii
Atletul algerian Taoufik Makhloufi a fost reprimit în finala probei de 1.500 de metri de la Londra, el fiind iniţial exclus de la Jocurile Olimpice, după ce oficialii IAAF au considerat că a abondonat intenţional în seriile de la 800 de metri.
Algerianul Taoufik Makhloufi, exclus de la Jocurile Olimpice pentru că a refuzat să alerge la 800 de metri

06 Aug, 16:24 | 0 comentarii
Algerianul Taoufik Makhloufi a fost exclus de la toate probele atletice în care era înscris la Jocurile Olimpice de la Londra, membrii IAAF considerând că acesta a refuzat să alerge în cursa de calificarea de la 800 de metri.