1 2 3 4 5
Lupte libere la JO 2012: Natalia Vorobieva a câștigat ultimul titlu acordat femeilor la Londra

09 Aug, 23:53 | 0 comentarii
Rusoaica Natalia Vorobieva este noua campioană olimpică la lupte libere, la categoria 72 kg, după ce a învins-o în finală pe principala favorită, bulgăroaica Stanka Zlateva Hristova.
La înălțime! Chen Ruolin a câștigat medalia de aur la sărituri în apă de pe platforma de 10 metri

09 Aug, 23:39 | 0 comentarii
Chen Ruolin din China a cucerit medalia de aur în concursul individual feminin de sărituri în apă de la platformă 10 metri, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, reuşind să-şi păstreze astfel titlul olimpic cucerit în urmă cu patru ani, la Beijing.
Atletism: Usain Bolt, aur şi la 200 de metri. Jamaicanii au confiscat podiumul

09 Aug, 23:25 | 0 comentarii
Usian Bolt şi-a reconfirmat statutul de rege al sprintului. După ce doborât recordul olimpic la 100 de metri, jamaicanul s-a impus de o manieră impresionantă şi la 200 de metri, devenind primul atlet din istorie care realizează această dublă la două ediţii consecutive ale Jocurilor Olimpice.
Saori Yoshida, campioană din nou, neînvinsă de trei ediții ale Jocurilor Olimpice

09 Aug, 23:19 | 0 comentarii
Saori Yoshida a continuat incredibila poveste a luptătoarei invincibile de la Jocurile Olimpice câștigând al treilea titlu consecutiv la lupte libere, categoria 55 de kilograme.
Atletism: Titlu olimpic şi record mondial la 800 de metri pentru kenyanul David Rudisha

09 Aug, 22:21 | 0 comentarii
Kenyanul David Rusdisha a cucerit titlul olimpic şi a stabilit un nou record mondial în proba de 800 de metri, a cărei finală s-a desfăşurat joi seară pe Stadionul Olimpic din Londra.
Americanca Claressa Shields, ultima campioană a boxului la Jocurile Olimpice de la Londra

09 Aug, 21:15 | 0 comentarii
Pugilista americană Claressa Shields a adus un nou titlu olimpic pentru Statele Unite la Jocurile Olimpice, reușind să câștige medalia de aur la categoria 75 de kilograme.
Box la JO 2012: Katie Taylor a adus primul titlu pentru Irlanda la Jocurile Olimpice

09 Aug, 20:35 | 0 comentarii
Irlandeza Katie Taylor, de patru campioană mondială, a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a învins-o la puncte pe rusoaieca Sofia Ocigava în finala categoriei 60 kg.
Echitaţie: Charlotte Dujardin a câştigat medalia de aur la dresaj individual

09 Aug, 20:21 | 0 comentarii
Proba de dresaj individual din cadrul concursului de echitaţie de la Jocurile Olimpice a fost un mare succes pentru gazdele competiţiei, care au cucerit medalia de aur şi pe cea de bronz.
Nicola Adams este prima campioană olimpică din istoria boxului feminin la Jocurile Olimpice

09 Aug, 19:46 | 0 comentarii
Britanica Nicola Adams este prima campioană olimpică de box din istorie. Ea a învins-o la puncte pe pugilista Ren Cancan din China, în finala categoriei 51 de kilograme de la Jocurile Olimpice.
Fotbal: Canada a cucerit medalia de bronz în turneul feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice

09 Aug, 17:45 | 0 comentarii
Echipa feminină de fotbal a Canadei a cucerit prima sa medalie la Jocurile Olimpice, după ce s-a impus cu 1-0 în finala mică disputată împotriva Franţei.
Înot: Eva Risztov, campioană olimpică în proba de maraton 10 km

09 Aug, 16:54 | 0 comentarii
Eva Risztov din Ungaria este noua campioană olimpică a probei feminine de maraton 10 km, după ce a câştigat cursa desfăşurată joi în Hyde Park din Londra.
Decizie SPECIALĂ a IAAF: Ştafeta masculină de 4x400 de metri a Africii de Sud, reintegrată în finală

09 Aug, 16:36 | 0 comentarii
Federaţia Internaţională de Atletism a anunţat că ştafeta masculină de 4x400 de metri a Africii de Sud va participa totuşi la finala de la Jocurile Olimpice, deşi nu a încheiat cursa.
Atletism: Africa de Sud şi Jamaica, eliminate din seriile ştafetei de 4x400 de metri

09 Aug, 15:45 | 0 comentarii
Africa de Sud şi Jamaica, două dintre favoritele probei de 4x400 de metri, nu s-au calificat în finala de la Jocurile Olimpice.
Atletism: Esthera Petre nu s-a calificat în finala probei de săritură în înălţime

09 Aug, 14:21 | 1 comentarii
Esthera Petre a ratat calificarea în finala probei de săritură în înălţime la Jocurile Olimpice de la Londra.
Surpriză la K2-500 feminin, Germania a reușit să câștige pentru prima oară în fața Ungariei

09 Aug, 13:31 | 0 comentarii
Franziska Weber și Tina Dietze au reușit să treacă de complexul pe care l-au manifestat în fața sportivelor din Ungaria pentru a câștiga ultima finală a zilei de la Jocurile Olimpice la kaiacul dublu pe distanța de 500 de metri.