1 2 3 4 5
Atletism: Meseret Defar redevine campioană olimpică la 5.000 de metri, după opt ani

10 Aug, 23:00 | 0 comentarii
Etiopianca Meseret Defar a repetat succesul de acum opt ani de la Atena şi a cucerit titlul olimpic la 5.000 de metri, la capătul unei finale în care le-a învins pe kenyanca Vivian Cheruiyot şi pe marea favorită, o altă reprezentantă a Etiopiei, Tirunesh Dibaba.
Atletism: Ştafeta americană, cea mai rapidă în semifinalele probei masculine de 4x100 de metri

10 Aug, 22:21 | 0 comentarii
Ştafeta Statelor Unite a fost cea mai rapidă în semifinalele probei masculine de 4x100 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice, stabilind un nou record naţional.
Jamaica și Statele Unite domină calificările pentru finala de la 4X400 de metri feminin

10 Aug, 22:14 | 0 comentarii
Jamaica și Statele Unite, marile favorite ale ștafetei feminine de 4X400 de metri de la Jocurile Olimpice, s-au calificat cu lejeritate în finala probei.
Dzhamal Otarsultanov aduce Rusiei a patra medalie de aur la lupte, la JO 2012

10 Aug, 22:03 | 0 comentarii
Dzhamal Otarsultanov din Rusia a câștigat medalia de aur în finala categoriei 55 kilograme la lupte libere, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Marea Britanie învinge Noua Zeelandă și obține medalia de bronz la hochei

10 Aug, 21:04 | 4294967295 comentarii
Echipa feminină de hochei a Marii Britanii a câștigat prima medalie olimpică în 20 de ani, după ce a învins Noua Zeelandă cu 3-1 în finala mică a turneului de la Londra.
Box la JO 2012: Campionul mondial la categoria cocoș, învins în semifinale. Vezi rezultate

10 Aug, 20:21 | 4294967295 comentarii
Vineri s-au desfășurat semifinalele la box masculin la Jocurile Olimpice de la Londra, în prima parte a zilei fiind programate meciurile de la categoriile 49, 56, 64, 75 și 91 de kilograme - ale căror finale se vor desfășura sâmbătă.
BMX: Mariana Pajon aduce prima medalie de aur pentru Columbia la Jocurile Olimpice de la Londra

10 Aug, 19:47 | 0 comentarii
Mariana Pajon a adus prima medalie de aur pentru Columbia la această ediție a Jocurilor Olimpice, după ce a reușit să câștige finala feminină de la BMX.
Maris Štrombergs rămâne campionul olimpic al BMX-ului masculin

10 Aug, 19:34 | 0 comentarii
Maris Štrombergs a repetat isprava de la Beijing și a câștigat finala competiției de BMX de la Jocurile Olimpice și a adus o nouă medalie olimpică de aur Letoniei.
Înot sincron: Rusia a câştigat titlul olimpic în concursul pe echipe

10 Aug, 19:15 | 0 comentarii
Rusia şi-a confirmat supremaţia la înot sincron şi a cucereit al patrulea titlu olimpic la rând în concursul pe echipe.
Gimnastică ritmică: Rezultate din calificări, în probele individuală și pe echipe

10 Aug, 19:00 | 2 comentarii
Vineri s-au încheiat calificările în probele individuale și pe echipe la gimnastică ritmică.
Navigație la JO 2012: Marea Britanie, două medalii de argint în cursele 470, la feminin și masculin

10 Aug, 18:25 | 0 comentarii
Luke Patience și Stuart Bithell au luat medalia de argint în cursa masculină la clasa 470, iar Hannah Mills și Saskia Clark au dublat performanța în proba feminină.
Înot: Oussama Mellouli, campion olimpic în proba de maraton 10 km

10 Aug, 18:19 | 0 comentarii
Tunisianul Oussama Mellouli a devenit primul înotător din istorie care a cucerit titlul olimpic atât în bazin, cât şi în ape libere, după ce a câştigat maratonul de 10 km disputat vineri în Hyde Park din Londra.
Kaiac la JO 2012: Calificare fără probleme pentru favoritele cursei de sprint pe 200 de metri

10 Aug, 16:25 | 0 comentarii
Ultima cursă feminină a kaiacului de la Jocurile Olimpice este proba de kaiac simplu, pe distanța de 200 de metri. Spre deosebire de băieți, unde favoriții au căzut pe capete în calificări, grila de start a finalei la fete a fost mult mai previzibilă.
Canoe la JO 2012: Favoriții ratează finala la canoe simplu pe 200 de metri. Campionul mondial, eliminat

10 Aug, 16:07 | 0 comentarii
Calificările pentru finala de la canoe simplu pe distanța de 200 de emtri au adus una dintre cele mai mari surpize ale probelor de kaiac-canoe de la Jocurile Olimpice, campionul mondial Valentin Demyanenko a terminat pe ultimul loc în prima serie și a fost eliminat.
Surpriză la kaiacul simplu, campionul mondial a ratat finala. Britanicul Ed McKeever, principal favorit la aur

10 Aug, 15:33 | 0 comentarii
Britanicii au pentru ce să se bucure în competiția de kaiac simplu de la Jocurile Olimpice. La spirntul de 200 de metri, Ed McKeever a stabilit cel mai bun timp olimpic și este mare favorit pentru o medalie de aur.