1 2 3 4 5
Iran câștigă al doilea titlu olimpic la lupte greco-romane. Omid Norouzi s-a impus la 60 de kilograme

06 Aug, 22:18 | 0 comentarii
Omid Norouzi este al doilea luptător de greco-romane din Iran care se impune la Jocurile Olimpice de la Londra. El a câștigat finala la 60 de kilograme, după ce conaționalul său Hamid Sourian s-a impus, cu o zi în urmă, la 55 de kilograme.
Japonia este prima finalistă a turneului feminin de fotbal

06 Aug, 22:01 | 0 comentarii
Japonia s-a impus cu 2-1 în faţa Franţei, într-o partidă disputată pe Stadionul Wembley, şi s-a calificat în finala turneului feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice.
Jason Kenny câștigă a doua medalie de aur la Londra și al șaselea titlu pentru Marea Britanie pe velodrom

Jason Kenny a câștigat o nouă medalie de aur pentru Marea Britanie, după ce l-a învins pe triplul campion mondial Gregory Bauge din Franța în finala olimpică de sprint, la ciclism pe pistă.
Echitație la JO 2012: Marea Britanie câștigă prima medalie de aur după 60 de ani, în proba de sărituri pe echipe

06 Aug, 21:26 | 0 comentarii
Echipa de echitație a Marii Britanii a câștigat medalia de aur la sărituri, după o victorie la baraj în fața Olandei.
Campionul olimpic de la 50 km marş, exclus de la JO pentru dopaj

06 Aug, 21:08 | 1 comentarii
Italian Alex Schwazer, campion olimpic la 50 km marş în 2008, a fost exclus de la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a fost depistat pozitiv la un control antidoping.
Hochei la JO 2012: Noua Zeelandă se califică în premieră în semifinale

06 Aug, 20:44 | 0 comentarii
Echipa feminină de hochei a Noii Zeelande s-a calificat în premieră în semifinalele turneului olimpic, eliminând din competiție campioana de la Atena, Germania, în urma unui rezultate nul.
Polo la JO 2012: Australia se salvează în ultima etapă. România pierde și ultimul meci

06 Aug, 20:30 | 0 comentarii
Australia este cea de-a opta echipă care merge în sferturile de finală ale competiției masculine de polo de la Olimpiadă. În etapa precedentă, obinuseră calificarea Croația, Spania, Italia, Ungaria, Muntenegru, Statele Unite și Serbia.
Tir la JO 2012: Croatul Cernogoraz se impune în proba de trap

06 Aug, 20:25 | 0 comentarii
Giovanni Cernogoraz din Croația l-a învins pe italianul Massimo Fabbrizi la baraj și a câștigat proba masculină de trap de la Jocurile Olimpice de la Londra.
Navigație la JO 2012: Slingsby câștigă medalia de aur după 12 ani de pregătiri. Moment istoric pentru Cipru

06 Aug, 19:56 | 0 comentarii
Campion mondial de patru ori, Tom Slingsby a reușit să câștige prima medalie olimpic de aur la clasa Laser, înlăturând demonii ratării din 2008 și izbăvind după 12 ani de pregătiri.
Box feminin: Katie Taylor, calificare spectaculoasă în semifinale

06 Aug, 19:36 | 0 comentarii
Irlandeza Katie Taylor, de patru campioană mondială, şi-a asigurat o medalie la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a obţinut o calificare spectaculoasă în semifinalele categoriei 60 kg.
Navigație la JO 2012: Medalie de aur pentru Xu Lijia din China, la Laser Radial

06 Aug, 19:33 | 0 comentarii
Chinezoaica Xu Lijia a câștigat medalia de aur la navigație, în proba feminină Laser Radial, conducând de la început cursa finală.
Baschet la JO 2012: Lituania a prins ultimul loc pentru sferturile de finală. Nigeria încheie eroic Olimpiada

06 Aug, 19:31 | 0 comentarii
Ultima echipă care merge în sferturile de finală ale turneului masculin de baschet de la Jocuriel Olimpice este Lituania, care a clarificat situația calificării printr-o victorie în fața Tunisiei. Statele Unite, Argentina, Franța, Rusia, Brazilia, Spania și Australia o așteptau deja în faza eliminatorie, perechile urmând a fi stabilite la finalul zilei.
Campriani câștigă medalia de aur la pușcă 50 de metri, trei poziții. Coșmarul continuă pentru Emmons și la a treia Olimpiadă

06 Aug, 19:03 | 0 comentarii
Italianul Niccolo Campriani a câștigat medalia de aur la tir, în proba de pușcă 50 de metri, trei poziții, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Volei la JO 2012: Australia așteaptă un miracol. Serbia merge acasă

06 Aug, 18:39 | 0 comentarii
Australia a reușit să câștige meciul cu mult mai bine cotata echipă a Poloniei, dar încă are nevoie de un miracol pentru a se califica mai departe. Serbia a pierdut și cu Rusia și a fost eliminată din turneul masculin de volei de la Olimpiadă.
Gimnastică: Sud-coreeanul Hak Seon Yang, aur la sărituri. Koczi a terminat pe 7

06 Aug, 18:23 | 0 comentarii
Flavius Koczi pleacă de la Jocurile Olimpice fără medalie, după ce s-a clasat al şaptealea în finala de sărituri, câştigată de sud-coreeanul Hak Seon Yang.