1 2 3 4 5
Un olandez și o sportivă din Spania au câștigat ultimele probe olimpice de windsurf. Sportul va fi înlocuit în 2016

08 Aug, 03:01 | 0 comentarii
Spaniola Marina Alabau a cucerit titlul olimpic în proba feminină de windsurf (planșă cu velă), iar olandezul Dorian Van Rijsselberge s-a impus în concursul masculin al aceleiași probe de la Jocurile Olimpice din 2012.
Hochei la JO 2012: Marea Britanie obține un punct cu Spania și calificarea în semifinale

08 Aug, 02:53 | 0 comentarii
Echipa masculină de hochei a Marii Britanii a obținut egalul de care avea nevoie în meciul cu Spania pentru a se califica în semifinalele turneului olimpic, chiar în dauna adversarei.
Atletism la JO 2012: Vicecampionul din 2008 ratează calificarea în finala la triplusalt

08 Aug, 02:40 | 0 comentarii
Medaliat cu argint la JO de la Beijing din 2008 şi la Campionatele Mondiale din 2011 de la Daegu (Coreea de Sud), atletul britanic Phillips Idowu a fost eliminat în calificările probei de triplusalt din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Bătălie în cinci în finala la 200 de metri. Toate favoritele de la Jocurile Olimpice merg mai departe

08 Aug, 01:16 | 0 comentarii
Cele cinci mari favorite ale probei feminine de 200 de metri de la Jocurile Olimpice și-au măsurat forțele în cele trei semifinale disputate pe Stadionul Olimpic de la Londra.
Volei pe plajă: Finală americană în turneul feminin

08 Aug, 01:07 | 0 comentarii
Jennifer Kessy şi April Ross le-au învins pe campioanele mondiale în semifinalele turneului feminin de volei pe plajă de la Jocurile Olimpice, astfel că ultimul act de la Londra va fi o afacere 100% americană.
Finală palpitantă la 800 de metri. Toți favoriții s-au calificat cu rezultate apropiate

08 Aug, 00:55 | 0 comentarii
Favoriții cursei de 800 de metri au reușit să se califice în finala probei de la Jocurile Olimpice după o serie de semifinale foarte echilibrate, ce promit o cursă finală extrem de strânsă.
Meares câștigă medalia olimpică de aur și îi strică seara Victoriei Pendleton

08 Aug, 00:54 | 0 comentarii
Victoria Pendleton nu a reușit să se retragă din activitate cu o victorie, ratând de puțin medalia de aur la sprint individual la Londra 2012.
Brazilia învinge Coreea de Sud cu 3-0 şi se califică în finala turneului olimpic de fotbal

08 Aug, 00:44 | 1 comentarii
Brazilia mai are un singur pas de făcut până la singurul trofeu care-i lipseşte. Echipa antrenată de Mano Menezes a învins Coreea de Sud cu scorul de 3-0 şi s-a calificat în finala turneului olimpic masculin de fotbal.
Surpriză mare în finala masculină de 1.500 de metri: Makhloufi este noul campion olimpic, Kiprop termină ultimul

08 Aug, 00:19 | 0 comentarii
Finala probei masculine de 1.500 de metri de la Jocurile Olimpice s-a încheiat cu o uriaşă surpriză. Algerianul Taoufik Makhloufi a cucerit medalia de aur, în timp ce kenyanul Asbel Kiprop, campionul olimpic şi mondial al distanţei, a terminat ultimul.
Iranul domină ultima probă de haltere de la Jocurile Olimpice. Behdad Salimi a câștigat categoria de +105 kilograme

07 Aug, 23:58 | 0 comentarii
Iranianul Behdad Salimi a câștigat cel de-al patrulea titlu olimpic pentru țara sa la Jocurile Olimpice, la haltere, categoria +105 kilograme, prima medalie de aur care nu provine din competiția de lupte greco-romane pentru Iran.
Atletism: Sally Pearson, medalie de aur şi record olimpic la 100 de metri garduri

Australianca Sally Pearson a cucerit medalia de aur şi a stabilit un nou record olimpic în finala probei de 100 de metri garduri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Atletism: Germanul Robert Harting a câştigat titlul olimpic la aruncarea discului

07 Aug, 23:45 | 0 comentarii
După ce a devenit campion mondial în 2011, germanul Robert Harting a reuşit să câştige şi titlul olimpic, impunându-se în finala de luni în faţa iranianului Ehsan Hadadi şi a estonului Gerd Kanter.
Atletism: Rusul Ivan Ukhov, campion olimpic la săritura în înălţime. Trei medaliaţi cu bronz

07 Aug, 23:22 | 0 comentarii
Rusul Ivan Ukhov este noul campion olimpic al probei de săritură în înălţime, după ce a câştigat finala disputată marţi seară la Londra.
China a ratat primul aur olimpic la sărituri în apă. Ilya Zakharov s-a impus la trambulina de 3 metri

07 Aug, 23:09 | 0 comentarii
China a ratat obiectivul de a lua toate medaliile de la Jocurile Olimpice puse la bătaie în competiția de sărituri în apă. Rusul Ilya Zakharov și-a luat revanșa pentru înfrângerea de la 3 metri sincron și le-a suflat chinezilor medalia la individual, oprindu-i pe asiatici la cinci medalii de aur din șase posibile.
Atletism: Viorica Ţigău a ratat calificarea în finala probei de săritură în lungime

07 Aug, 23:08 | 0 comentarii
Reprezentanta României în proba de săritură în lungime de la Jocurile Olimpice, Viorica Ţigău, a ratat calificarea în finala programată miercuri.