1 2 3 4 5
Drapelul olimpic a ajuns la Rio, gazda Jocurilor din 2016

14 Aug, 12:07 | 0 comentarii
Drapelul olimpic a ajuns luni la Rio de Janeiro, oraşul care va găzdui Jocurile Olimpice din 2016.
Sportivii români medaliaţi la Jocurile Olimpice şi antrenorii lor au fost decoraţi la Palatul Cotroceni

14 Aug, 11:47 | 1 comentarii
Sportivii români medaliaţi la Jocurile Olimpice de la Londra, tehnicienii care au contribuit la pregătirea lor şi oficialii federaţiilor sportive cu rezultate bune au fost decoraţi, luni, în cadrul unei festivităţi care a avut loc la Palatul Cotroceni.
Nadzeya Ostapchuk, campioana olimpică la aruncarea greutăţii, depistată pozitiv şi descalificată

13 Aug, 14:23 | 0 comentarii
Sportiva Nadzeya Ostapchuk din Belarus, campioană olimpică la aruncarea greutăţii la Londra, a fost descalificată şi a rămas fără medalia de aur, a anunţat, luni, Comitetul Internaţional Olimpic (CIO).
Pentatlon modern la JO 2012: Laura Asadauskaite, ultima medaliată cu aur de la Londra

12 Aug, 22:02 | 0 comentarii
Laura Asadauskaite din Lituania a cucerit ultima medalie de aur pusa la bătaie la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce s-a impus în proba feminină de pentatlon modern.
Statele Unite și-au apărat titlul olimpic la baschet într-o finală extrem de disputată cu Spania

12 Aug, 21:38 | 0 comentarii
Kevin Durant, LeBron James și Kobe Bryant au condus echipa Statelor Unite către un nou titlu la Jocurile Olimpice, reușind ăs câștige una dintre cele mai disputate finale ale turneului masculin de baschet din istoria Olimpiadei.
Croația, pentru prima oară campioană olimpică la polo. Meci tensionat în finala mică

12 Aug, 21:36 | 0 comentarii
Antrenorul Ratko Rudic a condus Croația către primul titlu olimpic la polo ca națiune independentă, după victoria cu 8-6 în finala cu Italia de la Londra 2012.
Cehul Jaroslav Kulhavy, noul campion olimpic la mountain bike

12 Aug, 21:28 | 0 comentarii
Cehul Jaroslav Kulhavy a cucerit duminică medalia de aur la mountain bike în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, la capătul unei curse în care francezul Julien Absalon, campionul din 2008, a abandonat.
Gimnastică ritmică: Echipa Rusiei a cucerit al patrulea titlu olimpic consecutiv

12 Aug, 21:03 | 4294967295 comentarii
Echipa Rusiei a cucerit medalia de aur în finala probei de ansambluri din cadrul concursului de gimnastică ritmică de la Jocurile Olimpice de la Londra.
Lupte: Japonia şi Statele Unite au câştigat ultimele titluri olimpice la lupte libere

12 Aug, 20:39 | 0 comentarii
Duminică s-au acordat ultimele medalii în concursul olimpic de lupte libere de la Londra, Japonia şi Statele Unite obţinând medaliile de aur.
Meci de infarct în finala de volei. Rusia a reușit o răsturnare spectaculoasă pentru a câștiga aurul

12 Aug, 20:17 | 1 comentarii
Rusia a reușit una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria voleiului de la Jocurile Olimpice, întorcând finala disputată împotriva Braziliei de la 2-0 la seturi și minge de meci pentru sud-americani.
Concursul olimpic de box s-a încheiat cu o decizie controversată la categoria +91 kg

12 Aug, 20:10 | 1 comentarii
Concursul olimpic de box de la Londra s-a încheiat cu o controversă la categoria +91 kg, după ce britanicul Anthony Joshua a primit victoria în finala cu italianul Roberto Cammarelle la decizia arbitrilor.
Handbal masculin: Franţa a cucerit al doilea titlu olimpic consecutiv

12 Aug, 19:33 | 1 comentarii
Franţa a devenit prima echipă din istoria handbalului masculin care cucereşte două titluri olimpice consecutive, după ce a învins cu 22-21 echipa Suediei în finala turneului de la Londra.
Atletism: Ugandezul Stephen Kiprotich, campion olimpic la maraton. Marius Ionescu, locul 26

12 Aug, 15:50 | 0 comentarii
Ugandezul Stephen Kiprotich este noul campion olimpic la maraton, după ce a câştigat duminică ultima probă din concursul de atletism de la Londra.
Baschet la JO 2012: Rusia a câștigat finala mică împotriva Argentinei și ia bronzul

12 Aug, 15:43 | 0 comentarii
Rusia a reușit să învingă Argentina în finala mică a turneului masculin de baschet de la Jocurile Olimpice și să urce pe ultima treaptă a podiumului alături de Spania și Statele Unite.
Handbal masculin: Croaţia învinge Ungaria cu 33-26 şi câştigă medalia de bronz

12 Aug, 15:21 | 0 comentarii
Croaţia a câştigat medalia de bronz în turneul masculin de handbal de la Jocurile Olimpice, după ce s-a impus în faţa Ungariei în finala mică a turneului de la Londra.