Aur pentru Serbia la taekwondo și o premieră istorică pentru Gabon

12 Aug, 02:01 | 0 comentarii
Milica Mandic din Serbia a câștigat medalia de aur la taekwondo, la categoria grea, după ce a învins-o pe Anne-Caroline Gaffe din Franța în finală.
Taekwondo: Sud-coreeanca Hwang Kyung-seon şi-a păstrat titlul olimpic la categoria 67 kg

11 Aug, 01:31 | 0 comentarii
Sud-coreeanca Hwang Kyung-seon a devenit pentru a doua oară consecutiv campioană olimpică, după ce a învins-o în finala categoriei 67 kg a concursului de taekwondo pe Nur Tatar din Turcia.
Taekwondo la JO 2012: Jade Jones aduce a 25-a medalie de aur a Marii Britanii

10 Aug, 01:14 | 0 comentarii
Jade Jones din Marea Britanie a câștigat medalia de aur la categoria pană - 57 de kilograme - în taekwondo, după ce a învins-o în finală pe sportiva Yuzhuo Hou din China, scor 6-4.
Taekwondo la JO 2012: Joel Gonzalez a câștigat medalia de aur la 58 de kilograme

09 Aug, 01:54 | 0 comentarii
Spaniolul Joel Gonzalez a câștigat fără probleme medalia de aur la categoria 58 de kilograme, la taekwondo, după ce l-a învins în finală pe Lee Dae-hoon din Coreea de Sud cu 17-8.
China câștigă prima medalie de aur din competiția de taekwondo de la Londra. Wu s-a impus la 49 kg

09 Aug, 01:39 | 0 comentarii
Chinezoaica Wu Jingyu a câștigat medalia de aur la taekwondo, la categoria muscă, învingând-o în finala de la Londra pe Brigitte Yague Enrique din Spania.
Hadi Saei, cel mai bun sportiv olimpic din istoria Iranului

22 Iul, 13:39 | 0 comentarii
Hadi Saei este un fost luptător de taekwondo din Iran, care a devenit cel mai de succes sportiv al ţării la Jocurile Olimpice, după ce a cucerit medalia de aur la Beijing 2008, la categoria 80 de kilograme. Era al doilea triumf pentru Hadi, care concurase şi patru ani mai devreme, la Atena, dar la categoria 68 kilograme, unde de asemenea câştigase medalia de aur. Mai mult, în 2000, la Sydney, Saei şi-a trecut în palmares medalia de bronz.
Rohullah Nikpai – O medalie ca un mesaj de pace, după 30 de ani de război

07 Iul, 11:14 | 0 comentarii
Noor Ahmad Gayezabi se uita la televizor alături de fiul de 13 ani şi spunea o mică rugăciune: "Ajută-l pe Nikpai. Ajută-l pe Nikpai. Ajută Afganistanul!". Era 2008 şi se uita la competiţia de taekwondo, unde ţara sa avea să câştige prima (şi singura, până în prezent) medalie olimpică.
Steven Lopez – Luptătorul pentru care victoria este un automatism

18 Iun, 10:56 | 0 comentarii
La începutul lunii martie, Steven Lopez a reuşit să-şi asigure prezenţa la cea de-a patra ediţie consecutivă a Jocurilor Olimpice. La precedentele trei participări, americanul s-a aflat de fiecare dată pe podiumul concursului de taekwondo, însă la Beijing, în 2008, a pierdut titlul pe care îl câştigase cu patru ani înainte, clasându-se doar al treilea.
Un luptător de taekwondo, port-drapelul Greciei la Jocurile Olimpice de la Londra

13 Iun, 14:48 | 0 comentarii
Dublul medaliat olimpic cu argint în proba de taekwondo Alexandros Nikolaidis va purta drapelul Greciei la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Londra, a anunţat, marţi, Comitetul Olimpic Elen, citat de Mediafax.
O nouă lovitură pentru Franţa. Gwladys Epangue a anunţat că nu va merge la Jocurile Olimpice

13 Iun, 13:05 | 0 comentarii
Gwladys Epangue, una dintre speranţele Franţei la o medalie olimpică, a anunţat că o accidentare îi va scurta sezonul obligând-o să renunţe la participarea la Olimpiada de la Londra, relatează AFP.
Excluderea lui Aaron Cook de la Jocurile Olimpice, analizată de Federaţia Mondială de Taekwondo

07 Iun, 16:56 | 0 comentarii
Neselecţionarea campionului european de taekwondo pentru echipa care va reprezenta Marea Britanie la Jocurile Olimpice va fi analizată de forul internaţional.
Eroul naţional din Mali, calificat cu un wildcard la Jocurile Olimpice de la Londra

06 Iun, 12:10 | 0 comentarii
Pentru mica ţară africană Mali, un fost fotbalist reprofilat în luptător de taekwondo a fost cea mai mare şansă la o medalie olimpică în 2008, la Beijing. Acum, acele speranţe sunt reaprinse de un wildcard oferit de către organizatori eroului naţional Daba Modibo Keita.

Canada a anunţat echipa de taekwondo pentru Jocurile Olimpice

28 Mai, 15:20 | 0 comentarii
Canada va trimite trei sportivi la taekwondo pentru Jocurile Olimpice de vară de la Londra. Sebastien Michaud, Francois Coulombe-Fortier şi Karine Sergerie au fost anunţaţi oficial că vor face parte din lotul Canadei de taekwondo.
Sud-coreenii care nu câştigă aurul la taekwondo la Olimpiadă, trădători naţionali

24 Mai, 15:05 | 0 comentarii
Presiunea pusă pe umerii sportivilor sud-coreeni care participă la Jocurile Olimpice de la Londra în competiţia de taekwondo este imensă. Orice revenire în ţară fără medalie este tratată ca o trădare naţională.