Croația, pentru prima oară campioană olimpică la polo. Meci tensionat în finala mică

12 Aug, 21:36 | 0 comentarii
Antrenorul Ratko Rudic a condus Croația către primul titlu olimpic la polo ca națiune independentă, după victoria cu 8-6 în finala cu Italia de la Londra 2012.
Italia și Croația își vor disputa finala olimpică la polo

11 Aug, 00:13 | 0 comentarii
Italia va avea șansa să câștige prima medalie de aur în competiția masculină de polo de la Jocurile Olimpice după 20 de ani, ca urmare a calificării în finală după victoria cu Serbia.
SUA câștigă prima medalie de aur la polo, în competiția feminină

10 Aug, 00:19 | 0 comentarii
Echipa feminină a Statelor Unite a învins Spania cu 8-5 și a câștigat prima medalie de aur din istorie la polo, evoluând cu o treaptă pe podium față de Beijing și obținând titlul olimpic mult râvnit după 12 ani de ratări la mustață.
Polo la JO 2012: Trei foste state iugoslave, în semifinale. Italia oprește dominația Ungariei

08 Aug, 23:28 | 0 comentarii
Serbia, Muntenegru și Croația s-au calificat în semifinalele turneului masculin de polo de la Jocurile Olimpice, alături de Italia, care a învins surprinzător Ungaria.
Spania se califică în finala turneului de polo, chiar la debutul olimpic

08 Aug, 03:23 | 0 comentarii
Neînfrântă până acum la Jocurile Olimpice, Spania a reușit să învingă Ungaria în semifinalele turneului feminin de polo, chiar la debutul în acest turneu.
Polo la JO 2012: Spania a pierdut, dar a scăpat de Ungaria în sferturi

07 Aug, 13:58 | 0 comentarii
Ultimele două meciuri din grupele preliminarii ale turneului de polo de la Jocurile Olimpice nu au fost încărcate de dramatismul perspectivei eliminării uneia dintre echipe dar au o avut o miză importantă pentur clasarea finală în grupă, cea care stabilea perechiile sferturilor de finală.
Polo la JO 2012: Australia se salvează în ultima etapă. România pierde și ultimul meci

06 Aug, 20:30 | 0 comentarii
Australia este cea de-a opta echipă care merge în sferturile de finală ale competiției masculine de polo de la Olimpiadă. În etapa precedentă, obinuseră calificarea Croația, Spania, Italia, Ungaria, Muntenegru, Statele Unite și Serbia.
SUA și Spania s-au calificat în semifinalele turneului de polo de la Jocurile Olimpice

06 Aug, 00:37 | 0 comentarii
Statele Unite au trecut cu ușurință de Italia în sferturile de finală la polo, în întrecerea feminină de la Jocurile Olimpice, și vor întâlni Australia în semifinale, acestea fiind primele două favorite la câștigarea medaliei de aur, după ce Olanda - campioană la Beijing - a ratat calificarea.
Polo la JO 2012: Ungaria s-a calificat în semifinale. Australia câștigă la penalty-uri

05 Aug, 20:22 | 0 comentarii
Echipa feminină de polo a Ungariei și-a asigurat prezența în semifinalele turneului olimpic, după ce a eliminat Rusia cu o victorie la limită, 11-10.
Ungaria își revine și se califică în sferturile de finală la polo

04 Aug, 23:38 | 0 comentarii
După înfrângeri în primele meciuri, Ungaria și-a revenit și a reușit să se califice în sferturile de finală ale turneului masculin de polo.
Șase echipe sunt deja calificate în sferturi la polo. România are nevoie de o minune să rămână la JO

04 Aug, 19:41 | 0 comentarii
Serbia, Croația, Spania, Italia, Statele Unite și Muntenegru sunt primele șase echipe calificate în sferturile de finală al turneului masculin de polo de la Jocurile Olimpice.
Încă o înfrângere pentru naţionala de polo a României, 8-12 cu Muntenegru

04 Aug, 13:47 | 0 comentarii
România a suferit cea de-a treia înfrângere consecutivă în turneul olimpic de polo masculin, fiind învinsă de Muntenegru cu scorul de 12-8 (3-1, 2-1, 3-2, 4-4).
Polo la JO 2012: Spania și Australia au câștigat grupele preliminare

04 Aug, 00:44 | 0 comentarii
Echipa feminină a Spaniei a învins Ungaria după un final tensionat de partidă și și-a asigurat primul loc în grupa A, în timp ce Australia a defilat în partida cu Rusia pentru a câștiga cealaltă grupă și a-și asigura un parcurs mai facil în fazele eliminatorii.
Meci fabulos făcut de România la polo, însă Ungaria s-a impus cu 17-15

02 Aug, 20:00 | 0 comentarii
Trimisă în grupa morții în turneul de polo, naționala României s-a prezentat mai mult decât onorabil în primele trei meciuri. După victoria la scor cu țara gazdă și înfrângerea la două goluri cu vicecampiona olimpică SUA, pentru băieții lui Istvan Kovacs a venit Ungaria. Nimeni alta decât campioana olimpică en-titre.
Polo la JO 2012: SUA și Spania termină la egalitate, Australia învinge Marea Britanie cu 16-3

02 Aug, 00:36 | 0 comentarii
Maica Garcia a înscris al doilea ei gol al serii cu mai puțin de un minut înainte de finalul partidei, iar Spania a remizat, scor 9-9, cu Statele Unite ale Americii la polo feminin.
România a pierdut în fața Statelor Unite la polo, în ciuda unui meci foarte bun

31 Iul, 23:42 | 0 comentarii
Echipa națională de polo a României a pierdut al doilea meci de la Jocurile Olimpice din cadrul Grupei B, meci disputat în compania vicecampioanei de la Beijing, Statele Unite.
Polo la JO 2012: Italia, ținută în șah de Grecia. Australia a dispus de Kazahstan

31 Iul, 20:52 | 0 comentarii
Una dintre favoritele turneului masculin de polo de la Jocurile Olimpice, Italia, nu a reușit să învingă Grecia, cele două formații remizând, scor 7-7.
Polo: Campioana olimpică Ungaria, la a doua înfrângere consecutivă

31 Iul, 17:25 | 0 comentarii
Naţionala masculină de polo a Ungariei, campioană olimpică la precedentele trei ediţii, a suferit cea de-a doua înfrângere din faza grupelor la Jocurile Olimpice de la Londra.
Polo la JO 2012: Australia trece de Italia, în duelul fostelor campioane olimpice

30 Iul, 23:45 | 0 comentarii
Luni a fost rândul jucătoarelor de polo să dea startul competiției în bazin, fiind programate primele meciuri din grupele A și B.
Polo la JO 2012: România a făcut instrucție în bazin cu țara gazdă

29 Iul, 22:09 | 0 comentarii
Naţionala de polo pe apă a României a debutat cu dreptul la Jocurile Olimpice de la Londra, graţie unei victorii clare în faţa echipei Marii Britanii, în Grupa B.