Judo: Teddy Riner îşi confirmă supremaţia la +100 kg şi câştigă titlul olimpic

03 Aug, 19:30 | 0 comentarii
Francezul Teddy Riner şi-a confirmat supremaţia de la categoria +100 kg şi a cucerit medalia de aur în concursul de judo de la Londra.
Judo: Cubaneza Idalys Ortiz, campioană olimpică la categoria +78 kg

03 Aug, 19:09 | 0 comentarii
Cubaneza Idalys Ortiz a cucerit titlul olimpic la judo, la categoria +78 kg, după ce a învins-o în finală pe Mika Sugimoto din Japonia.
Judo la JO 2012: Prima femeie saudită la o Olimpiadă, eliminată în 80 de secunde

03 Aug, 18:07 | 0 comentarii
După zile de controverse și ore de negocieri dacă va fi lăsată să concureze cu capul acoperit cu o eșarfă islamică, prima femeie din istoria Arabiei Saudite participantă la Jocurile Olimpice a părăsit competiția după 80 de secunde.
Judo: Vlăduţ Simionescu a fost eliminat în optimile de finală ale categoriei +100 kg

03 Aug, 12:53 | 0 comentarii
Vlăduţ Simionescu a fost eliminat în optimile de finală ale categoriei +100 kg din cadrul concursului olimpic de judo.
Judo: Vlăduţ Simionescu s-a calificat în optimile de finală ale categoriei +100 kg

03 Aug, 12:22 | 0 comentarii
Vlăduţ Simionescu s-a calificat în optimile de finală ale categoriei +100 kg din cadrul concursului olimpic de judo.
Rusul Tagir Khaibulaev a luat aurul olimpic la judo sub privirile lui Vladimir Putin

02 Aug, 19:08 | 0 comentarii
Vladimir Putin, practicant și admirator înfocat al judoului, i-a purtat noroc conaționalului său Tagir Khaibulaev, care a câștigat finala categoriei 100 de kilograme în fața campionului olimpic en-titre. Reprezentantul României, Daniel Brata, a fost eliminat din competiție în turul întâi.
Kayla Harrison aduce prima medalie de aur la judo din istoria Statelor Unite la Jocurile Olimpice

02 Aug, 18:41 | 1 comentarii
Kayla Harrison a câștigat medalia de aur la judo, categoria 78 de kilograme, prima medalie de aur pentru Statele Unite la această disciplină în cadrul Jocurilor Olimpice. Pe locul doi s-a clasat reprezentanta gazdelor, Gemma Gibbons.
Judo la JO 2012: Daniel Brata, eliminat în primul tur la 100 kilograme

02 Aug, 12:57 | 0 comentarii
Sportivul român Daniel Brata (foto alb) a fost învins joi, în primul tur al categoriei 100 kg, la Jocurile Olimpice de la Londra, de georgianul Levan Jorjoliani, prin waza ari.
Song Dae-nam aduce al doilea titlu olimpic pentru Coreea de Sud în concursul de judo

01 Aug, 19:51 | 0 comentarii
Song Dae-nam a cucerit medalia de aur la categoria 90 kg şi a adus cel de-al doilea titlu olimpic pentru Coreea de Sud în concursul de judo de la Londra.
Judo: Franţuzoaica Lucie Decosse, campioană olimpică la categoria 70 kg

01 Aug, 19:37 | 0 comentarii
Franţuzoaica Lucie Decosse a devenit campioană olimpică la judo, categoria 70 kg, şi a adus astfel o nouă medalie de aur pentru delegaţia Franţei la Londra.
Judoka Wodjan Shahrkhani a primit acordul de a lupta cu voalul islamic pe cap

01 Aug, 10:59 | 2 comentarii
O judoka din Arabia Saudită a primit acceptul să participe cu voalul islamic pe cap la întrecerea de la Londra.
Judo la JO 2012: Kim Jae-bum câștigă medalia de aur la 81 kilograme

31 Iul, 19:34 | 0 comentarii
Kim Jae-bum din Coreea de Sud a câștigat medalia olimpică de aur la categoria 81 de kilograme.
Zolnir aduce primul aur pentru Slovenia la judo. Favoritele s-au ales doar cu medalii de bronz

31 Iul, 19:24 | 0 comentarii
Slovena Urska Zolnir a câștigat prima medalie de aur a țării sale la judo, după ce a triumfat la categoria -63 kilograme.
Corina Căprioriu: „Am muncit şi am adormit cu gândul de a obţine o medalie olimpică”

30 Iul, 22:20 | 0 comentarii
Corina Căprioriu a fost foarte aproape de a deveni a doua judoka din România care cucereşte un titlu olimpic. Nu a reuşit, din cauza unei greşeli pe care o recunoaşte, dar nu este dezamăgită, pentru că şi-a îndeplinit visul.
Judo la Jocurile Olimpice: Mansur Isaev, campion al categoriei 73 de kilograme

30 Iul, 19:16 | 0 comentarii
Rusul Mansur Isaev s-a încoronat campion olimpi la judo, categoria 73 de kilograme, după ce a reușit să îl învingă în finală pe mult mai titratul japonez, Riki Nakaya, campionul mondial din 2011.
Al doilea argint al României la judo: Corina Căprioriu a pierdut finala categoriei 57 kg

30 Iul, 18:29 | 4 comentarii
Corina Căprioriu a adus a doua medalie de argint a României în concursul de judo de la Jocurile Olimpice de la Londra, după cea cucerită de Alina Dumitru la categoria 48 kg.
Încă o medalie pentru România: Corina Căprioriu s-a calificat în finala categoriei 57 kg, la judo

30 Iul, 16:43 | 0 comentarii
Corina Caprioriu şi-a asigurat cel puţin medalia de argint în concursul olimpic de judo, la categoria 57 kg, după ce a învins-o în semifinale pe americanca Marti Malloy.
Corina Căprioriu, aproape de o medalie la judo: S-a calificat în semifinalele categoriei 57 kg

30 Iul, 15:22 | 1 comentarii
Corina Căprioriu este foarte aproape de a aduce României o nouă medalie la Jocurile Olimpice de la Londra.
Judo: Corina Căprioriu s-a calificat în sferturi la 57 kg. Adversara sa nu s-a prezentat

30 Iul, 14:29 | 0 comentarii
Corina Căprioriu îşi continuă drumul spre o medalie în concursul olimpic de judo de la categoria 57 kg.
Judo: Corina Căprioriu, calificare spectaculoasă în turul 2 al categoriei 57 kg

30 Iul, 12:45 | 1 comentarii
Corina Căprioriu a debutat excelent la Jocurile Olimpice de la Londra, judoka din România calificându-se în turul 2 al categoriei 57 kg, după o victorie spectaculoasă obţinută împotriva chinezoaicei Hui Wang.