11 august 1936 - Inge Sorensen devine cea mai tânără medaliată din istoria Jocurilor Olimpice

11 Aug, 12:24 | 0 comentarii
Pe 11 august 1936, la Berlin, daneza Inge Sorensen a devenit cea mai tânără medaliată din istoria Jocurilor Olimpice. Avea doar 12 ani şi 24 de zile.
Înot: Oussama Mellouli, campion olimpic în proba de maraton 10 km

10 Aug, 18:19 | 0 comentarii
Tunisianul Oussama Mellouli a devenit primul înotător din istorie care a cucerit titlul olimpic atât în bazin, cât şi în ape libere, după ce a câştigat maratonul de 10 km disputat vineri în Hyde Park din Londra.
Înot: Eva Risztov, campioană olimpică în proba de maraton 10 km

09 Aug, 16:54 | 0 comentarii
Eva Risztov din Ungaria este noua campioană olimpică a probei feminine de maraton 10 km, după ce a câştigat cursa desfăşurată joi în Hyde Park din Londra.
Mark Spitz - Băiatul de aur de la Munchen

06 Aug, 11:28 | 0 comentarii
Mark Spitz este un fost înotător american, născut într-o familie de evrei. La Jocurile Olimpice de la Munchen din 1972 a câştigat şapte medalii de aur, o performanţă depăşită doar de compatriotul Michael Phelps la Olimpiada din 2008.
Michael Phelps mai adaugă o medalie în colecție. Statele Unite au câștigat la 4X100 de metri mixt

04 Aug, 23:15 | 0 comentarii
Statele Unite au confirmat statutul de marea favorită la câștigarea titlului la ștafetă 4X100 de metri mixt masculin de la Jocurile Olimpice, o medalie de aur destinată, prin tradiție, americanilor.
Aur şi record mondial pentru ştafeta SUA la 4x100 metri mixt feminin

04 Aug, 22:57 | 0 comentarii
Proba feminină de ştafetă 4x100 m mixt din cadrul concursului de înot al Jocurilor Olimpice de la Londra s-a încheiat cu victoria Statelor Unite.
Înot la JO 2012: Sun zdrobește recordul mondial la 1.500 de metri

04 Aug, 22:48 | 0 comentarii
Sun Yang din China a câștigat proba de 1.500 metri liber și medalia de aur cu un timp record.
Înot la JO 2012: Kromowidjojo, campioană olimpică la 50 m liber. Olandeza a reușit ”dubla” la sprint

04 Aug, 22:30 | 0 comentarii
Ranomi Kromowidjojo a stabilit un nou record olimpic în cursa de 50 de metri liber, câștigând medalia de aur în urma finalei de sâmbătă.
Înot la JO 2012: rezultate semifinale 50 de metri liber, proba feminină

03 Aug, 23:57 | 0 comentarii
Vineri s-au desfășurat semifinalele probei feminine de 50 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Londra.
Înot la JO 2012: Florent Manaudou câștigă medalia de aur la 50 metri

03 Aug, 23:43 | 0 comentarii
Florent Manaudou din Franța, fratele mai tânăr al lui Laure Manaudou, s-a alăturat sorei sale pe lista campionilor olimpici, după ce a câștigat cursa de 50 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Londra.
Înot la JO 2012: Puștoaica Katie Ledecky aduce aurul pentru SUA la 800 metri liber

03 Aug, 23:32 | 0 comentarii
Katie Ledecky, în vârstă de 15 ani, a câștigat fără probleme medalia de aur în cursa de 800 metri liber la Jocurile Olimpice de la Londra.
Record incredibil pentru Missy Franklin la 200 metri spate. Americanca repetă performanța Dianei Mocanu din 2000

03 Aug, 23:18 | 0 comentarii
Missy Franklin din Statele Unite ale Americii a spulberat recordul mondial la 200 metri spate și a câștigat medalia de aur fără probleme.
Phelps câștigă a treia medalie de aur la Londra, la ultima cursă a carierei într-o probă individuală

03 Aug, 22:53 | 0 comentarii
Michael Phelps l-a întrecut pe rivalul olimpic Chad le Clos și a câștigat medalia de aur în proba de 100 metri fluture, punând capăt carierei sale individuale cu un succes.
Înot: Ranomi Kromowidjojo, cea mai rapidă în seriile probei de 50 de metri liber

03 Aug, 14:33 | 0 comentarii
Olandeza Ranomi Kromowidjojo a stabilit cel mai bun timp în seriile probei de 50 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Înot: Norbert Trandafir a ratat calificarea în finala probei de 50 de metri liber

03 Aug, 00:13 | 0 comentarii
Norbert Trandafir a ratat calificarea în finalei probei de 50 de metri liber de la Jocurile Olimpice, terminând pe ultimul loc în a doua semifinală disputată în reuniunea de joi seară.
Înot la JO 2012: Kromowidijojo aduce Olandei aurul la 100 metri liber

02 Aug, 23:33 | 0 comentarii
Ranomi Kromowidjojo din Olanda a câștigat medalia de aur în proba de 100 metri liber la Jocurile Olimpice de la Londra.
Înot la JO 2012: Aur şi record mondial pentru Rebecca Soni la 200 metri bras

02 Aug, 23:14 | 0 comentarii
Rebecca Soni a doborât recordul mondial pentru a doua oară în 24 de ore și a câștigat finala de 200 metri bras la Jocurile Olimpice de la Londra.
Tyler Clary câștigă medalia de aur la 200 metri spate. Lochte clachează și ia doar bronz

02 Aug, 23:03 | 0 comentarii
Tyler Clary l-a surprins pe colegul american Ryan Lochte și a câștigat medalia de aur în proba de 200 metri spate la Jocurile Olimpice de la Londra.
Phelps l-a învins pe Lochte în finala la 200 metri mixt și a stabilit un nou record

02 Aug, 22:53 | 2 comentarii
Michael Phelps a câștigat a 16-a medalie olimpică de aur din cariera lui, după ce l-a învins pe rivalul Ryan Lochte în finala la 200 metri mixt la Jocurile Olimpice de la Londra.
Înot: Norbert Trandafir, în semifinale la 50 de metri liber. Camelia Potec ratează finala la 800 de metri

02 Aug, 14:25 | 0 comentarii
Norbert Trandafir a reuşit să se califice în semifinalele probei masculine de 50 de metri liber din cadrul concursului în înot de la Jocurile Olimpice, după ce a obţinut al 15-lea timp în seriile disputate joi dimineaţă.