Handbal masculin: Franţa a cucerit al doilea titlu olimpic consecutiv

12 Aug, 19:33 | 1 comentarii
Franţa a devenit prima echipă din istoria handbalului masculin care cucereşte două titluri olimpice consecutive, după ce a învins cu 22-21 echipa Suediei în finala turneului de la Londra.
Handbal masculin: Croaţia învinge Ungaria cu 33-26 şi câştigă medalia de bronz

12 Aug, 15:21 | 0 comentarii
Croaţia a câştigat medalia de bronz în turneul masculin de handbal de la Jocurile Olimpice, după ce s-a impus în faţa Ungariei în finala mică a turneului de la Londra.
Handbal feminin: Norvegia a învins Muntenegru şi şi-a păstrat titlul olimpic

12 Aug, 00:34 | 2 comentarii
Norvegia şi-a păstrat titlul olimpic la handbal feminin, după ce a câştigat cu 26-23 finala disputată împotriva surprinzătoarei echipe a Muntenegrului, la Basketball Arena din Londra.
Spania a câştigat prima medalie olimpică la handbal feminin

11 Aug, 21:29 | 1 comentarii
Spania a câştigat în premieră o medalie olimpică la handbal feminin, după ce a trecut de Coreea e Sud după prelungiri, scor 31-29, în finala mică a Jocurilor Olimpice de la Londra.
Franţa şi Suedia se vor întâlni în finala turneului olimpic de handbal masculin

11 Aug, 01:01 | 0 comentarii
Franţa poate deveni prima echipă care îşi păstreză titlul olimpic, iar Suedia are ocazia de a rupe blestemul finalelor pierdute, cele două echipe urmând să se întâlnească duminică în ultimul act al turneului masculin de handbal din cadrul Jocurilor Olimpice.
Norvegia şi Muntenegru vor juca finala turneului feminin de handbal

10 Aug, 01:34 | 0 comentarii
Norvegia şi Muntenegru se vor întâlni în finala turneului feminin de handbal de la Jocurile Olimpice, după ce au reuşit să treacă de Coreea de Sud, respectiv Spania în penultimul act al competiţiei.
Suedia şi Croaţia completează tabloul semifinalelor din turneul masculin de handbal

09 Aug, 01:20 | 0 comentarii
Suedia şi Croaţia au completat tabloul semifinalelor din turneul olimpic de handbal masculin, după ce s-au impus miercuri seară în meciurile cu Danemarca, respectiv Tunisia.
Handbal masculin: Ungaria şi Franţa, calificări dramatice în semifinalele turneului olimpic

08 Aug, 18:52 | 0 comentarii
Ungaria şi Franţa, actuala campioană olimpică, sunt primele echipe calificate în semifinalele turneului masculin de handbal de la Jocurile Olimpice, la capătul a două meciuri de un dramatism ieşit din comun.
Handbal feminin: Calificări spectaculoase în semifinale pentru Norvegia şi Coreea de Sud

07 Aug, 20:51 | 0 comentarii
Norvegia şi Coreea de Sud vor reedita la Jocurile Olimpice de la Londra semifinala disputată în urmă cu patru ani la Beijing, după ce au reuşit să treacă de sferturile de finală în urma unor meciuri senzaţionale.
Handbal masculin: Islanda şi Croaţia, punctaj maxim în grupe. Programul sferturilor de finală

07 Aug, 01:26 | 0 comentarii
Islanda şi Croaţia au câştigat şi ultimele meciuri din grupe, reuşind astfel să încheie faza grupelor din turneul olimpic masculin de handbal cu punctaj maxim.
Handbal la JO 2012: Ungaria și Tunisia merg în sferturi. Serbia și Argentina, eliminate

06 Aug, 17:08 | 0 comentarii
Primele două meciuri ale zilei din turneul masculin de handbal au fost și cele mai importante din perspectiva calificării în sferturile de finală la Jocurile Olimpice.
Handbal feminin: Norvegia încheie faza grupelor cu o înfrângere. Programul sferturilor de finală

06 Aug, 01:09 | 0 comentarii
Norvegia a încheiat dezamăgitor faza grupelor din turneul feminin de handbal de la Jocurile Olimpice, deţinătoarea titlului fiind învinsă de Spania, scor 20-25.
Handbal feminin: Brazilia învinge Angola şi depăşeşte Rusia în clasamentul grupei A

05 Aug, 19:16 | 0 comentarii
Brazilia a învins cu 39-26 echipa Angolei, în ultima etapă din faza grupelor din turneul olimpic de handbal feminin, şi a reuşit astfel să depăşească Rusia în clasament.
”Coșmar” croat pentru Danemarca, în turneul masculin de handbal de la Jocurile Olimpice

04 Aug, 23:49 | 0 comentarii
Antrenorul Danemarcei Ulrik Wilbek a declarat că înfrângerea suferită de formația sa în fața Croației este un ”coșmar”.
Handbal masculin: Tunisia şi Serbia au obţinut primele victorii din turneul olimpic

04 Aug, 15:29 | 0 comentarii
Tunisia şi Serbia au obţinut primele lor victorii în turneul olimpic de handbal masculin.
Șapte echipe s-au calificat deja în sferturile turneului feminin de handbal de la Jocurile Olimpice

04 Aug, 01:17 | 0 comentarii
Rusia, Brazila, Croația, Franța, Norvegia, Coreea de Sud și Spania s-au calificat în sferturile de finală ale turneului feminin de handbal. Cele șapte o mai așteaptă pe Muntenegru să se califice, Angola având doar șanse matematice să îi fure locul.
Handbal feminin: Franţa rămâne singura echipă neînvinsă din grupa B, după 24-21 cu Coreea de Sud

03 Aug, 20:05 | 0 comentarii
Franţa a câştigat duelul singurelor echipe neînvinse din grupa B a turneului olimpic, scor 24-21 în faţa Coreei de Sud, şi şi-a securizat astfel primul loc şi calificarea în sferturile de finală.
Handbal masculin: Danemarca şi Islanda s-au calificat în sferturile de finală

03 Aug, 11:52 | 0 comentarii
Danemarca şi Islanda au obţinut, joi, victorii decisive pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului de handbal masculin de la Jocurile Olimpice.
Marea Britanie a pierdut meciul ”codașelor” și este aproape eliminată din turneul de handbal

02 Aug, 21:33 | 0 comentarii
Marea Britanie a pierdut meciul cu Argentina din Grupa A a turneului masculin de handbal de la Jocurile Olimpice. Pentru a păstra șanse valide la calificarea în faza eleiminatorie, echipa gazdelor avea nevoie de această victorie.
Handbal masculin: Franţa, la a treia victorie. Spania învinge Coreea de Sud

02 Aug, 16:31 | 0 comentarii
Franţa îşi continuă drumul spre apărarea titlului olimpic, jucătorii din Hexagon obţinând a treia victorie din tot atâtea meciuri în grupa A.