Mexic învinge Brazilia cu 2-1 şi devine campioană olimpică la fotbal

11 Aug, 19:16 | 0 comentarii
Dubla lui Oribe Peralta a adus Mexicului prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Londra, lăsând în acelaşi timp Brazilia fără singurul titlu care-i lipseşte din palmares.
Fotbal la JO 2012: Coreea de Sud câștigă derby-ul asiatic din finala mică și medalia de bronz

11 Aug, 01:09 | 0 comentarii
Park Chu-young a înscris după o fază individuală excepțională și a condus Coreea de Sud către victoria cu 2-0 în fața Japoniei, în finala mică a turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice de la Londra.
Răzbunare pentru Statele Unite. Americancele sunt campioane olimpice la fotbal feminin

10 Aug, 02:01 | 0 comentarii
Echipa de fotbal feminin a Statelor Unite a câștigat turneul olimpic în fața Japoniei răzbunând înfrângerea din finala Campionatului Mondial. Medalia de aur obținută la Jocurile Olimpice de la Londra este a patra pentru americance din cinci ediții de când fotbalul feminin face parte din programul olimpic.
Fotbal: Canada a cucerit medalia de bronz în turneul feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice

09 Aug, 17:45 | 0 comentarii
Echipa feminină de fotbal a Canadei a cucerit prima sa medalie la Jocurile Olimpice, după ce s-a impus cu 1-0 în finala mică disputată împotriva Franţei.
8 august 1992 - Spania câştigă singurul său titlu olimpic la fotbal

08 Aug, 11:21 | 0 comentarii
Pe 8 august 1992, la Barcelona, Spania învingea cu 3-2 echipa Poloniei şi cucerea singurul său titlu olimpic la fotbal.
Brazilia învinge Coreea de Sud cu 3-0 şi se califică în finala turneului olimpic de fotbal

08 Aug, 00:44 | 1 comentarii
Brazilia mai are un singur pas de făcut până la singurul trofeu care-i lipseşte. Echipa antrenată de Mano Menezes a învins Coreea de Sud cu scorul de 3-0 şi s-a calificat în finala turneului olimpic masculin de fotbal.
Mexic a revenit după ce a fost condusă şi s-a calificat în finala turneului olimpic de fotbal

07 Aug, 22:16 | 0 comentarii
Mexic este prima finalistă a turneului masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice, după victoria cu 3-1 obţinută în faţa Japoniei.
Statele Unite s-au calificat dramatic în finala turneului feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice

07 Aug, 01:03 | 0 comentarii
Echipa feminină de fotbal a Statelor Unite a avut nevoie de un gol în prelungirile prelungirilor pentru a câştiga cu 4-3 în faţa Canadei şi a se califica astfel în finala turneului olimpic.
Japonia este prima finalistă a turneului feminin de fotbal

06 Aug, 22:01 | 0 comentarii
Japonia s-a impus cu 2-1 în faţa Franţei, într-o partidă disputată pe Stadionul Wembley, şi s-a calificat în finala turneului feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice.
Britanicii, loviţi de blestemul penaltyurilor şi la Olimpiadă. Calificare dificilă pentru Brazilia

05 Aug, 01:20 | 0 comentarii
Naţionala de fotbal a Marii Britanii a fost eliminată din turneul olimpic în urma loviturilor de departajare, în timp ce Brazilia a trecut prin mari emoţii în faţa Hondurasului.
Japonia şi Mexic s-au calificat în semifinalele turneului olimpic de fotbal

04 Aug, 19:44 | 0 comentarii
Japonia şi Mexic s-au calificat în semifinalele turneului olimpic de fotbal, după ce au câştigat primele meciuri din sferturile de finală ale competiţiei.
Marea Britanie, eliminată de Canada în sferturile de finală ale turneului olimpic feminin de fotbal

04 Aug, 01:04 | 0 comentarii
Speranţele britanicilor de a vedea naţionala feminină de fotbal pe podiumul olimpic au suferit o grea lovitură vineri seară, atunci când Canada s-a impus cu 2-0 pe City of Coventry Stadium în faţa jucătoarelor gazdă şi s-a calificat în semifinale.
Franţa şi Statele Unite, primele semifinaliste ale turneului olimpic de fotbal feminin

03 Aug, 18:34 | 0 comentarii
Franţa şi Statele Unite sunt primele echipe care s-au calificat în semifinalele turneului feminin de fotbal de la Jocurile Olimpice.
Fotbal: Uruguay părăseşte turneul olimpic, după 0-1 cu Marea Britanie

02 Aug, 00:22 | 0 comentarii
După Spania, un alt nume important părăseşte turneul olimpic de fotbal masculin. Naţionala Uruguayului a pierdut ultimul meci din grupa A, 0-1 cu Marea Britanie, şi a fost eliminată din competiţie.
Fotbal: Spania termină turneul olimpic fără gol marcat

01 Aug, 22:06 | 0 comentarii
Deja eliminată din competiţie după primele două meciuri, Spania, una dintre favoritele la medalia de aur, a părăsit turneul olimpic de fotbal fără a reuşi să marcheze vreun gol.
Fotbal: Brazilia termină grupa cu punctaj maxim. Egipt învinge Belarus şi merge în sferturi

01 Aug, 20:16 | 0 comentarii
Deja calificată în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice, naţionala masculină de fotbal a Braziliei şi-a respectat blazonul şi o obţinut o victorie clară cu Noua Zeelandă, scor 3-0, terminând grupa C cu punctaj maxim.
Twitter-ul, mai periculos ca dopajul: Al doilea sportiv trimis acasă de la JO din cauza mesajelor postate

01 Aug, 11:09 | 1 comentarii
Reţele de socializare au devenit la fel de periculoase ca dopajul şi au produs a doua victimã la Jocurile Olimpice de la Londra.
Marea Britanie învinge Brazilia la fotbal feminin. Vezi tabloul sferturilor de finală

01 Aug, 00:38 | 0 comentarii
Echipa feminină de fotbal a Marii Britanii a obținut o victorie uriașă împotriva Braziliei, impunându-se cu scorul de 1-0 și terminând grupa E cu maxim de puncte, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Uruguay riscă să rateze calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic de fotbal, după 0-2 cu Senegal

30 Iul, 01:04 | 0 comentarii
Revenită la Jocurile Olimpice după 84 de ani şi văzuta ca una dintre candidatele la un loc pe podium, naţionala Uruguayului riscă să părăsească turneul olimpic de fotbal încă după faza grupelor.
Spania a pierdut cu Honduras şi este eliminată din turneul olimpic de fotbal

30 Iul, 00:38 | 0 comentarii
Surpriză uriaşă în turneul de fotbal masculin de la Jocurile Olimpice. Echipa Spaniei, considerată una dintre favoritele pentru medalia de aur, a pierdut în faţa naţionalei din Honduras, scor 0-1, şi este eliminată din competiţie.