Concursul olimpic de box s-a încheiat cu o decizie controversată la categoria +91 kg

12 Aug, 20:10 | 1 comentarii
Concursul olimpic de box de la Londra s-a încheiat cu o controversă la categoria +91 kg, după ce britanicul Anthony Joshua a primit victoria în finala cu italianul Roberto Cammarelle la decizia arbitrilor.
Box: Japonezul Ryota Murata, campion olimpic la 75 kg

12 Aug, 01:07 | 0 comentarii
Japonezul Ryota Murata a câştigat titlul olimpic al categoriei 75 kg din cadrul concursului de box de la Jocurile Olimpice.
Box: Luke Campbell a adus Marii Britanii un nou titlu olimpic, la categoria 56 kg

12 Aug, 00:04 | 4294967295 comentarii
Luke Campbell este noul campion olimpic la box, categoria 56 kg, după ce a câştigat finala de sâmbătă cu irlandezul John Joe Nevin.
Box la JO 2012: Surpriză în semifinale la categoria 69 de kilograme. Vezi rezultate

11 Aug, 02:38 | 0 comentarii
Vineri, în partea a doua a zilei, s-au desfășurat semifinalele la box masculin la Jocurile Olimpice de la Londra, la categoriile 52, 60, 69, 81 și +91 de kilograme - ale căror finale se vor desfășura duminică.
Box la JO 2012: Campionul mondial la categoria cocoș, învins în semifinale. Vezi rezultate

10 Aug, 20:21 | 4294967295 comentarii
Vineri s-au desfășurat semifinalele la box masculin la Jocurile Olimpice de la Londra, în prima parte a zilei fiind programate meciurile de la categoriile 49, 56, 64, 75 și 91 de kilograme - ale căror finale se vor desfășura sâmbătă.
Americanca Claressa Shields, ultima campioană a boxului la Jocurile Olimpice de la Londra

09 Aug, 21:15 | 0 comentarii
Pugilista americană Claressa Shields a adus un nou titlu olimpic pentru Statele Unite la Jocurile Olimpice, reușind să câștige medalia de aur la categoria 75 de kilograme.
Box la JO 2012: Katie Taylor a adus primul titlu pentru Irlanda la Jocurile Olimpice

09 Aug, 20:35 | 0 comentarii
Irlandeza Katie Taylor, de patru campioană mondială, a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a învins-o la puncte pe rusoaieca Sofia Ocigava în finala categoriei 60 kg.
Nicola Adams este prima campioană olimpică din istoria boxului feminin la Jocurile Olimpice

09 Aug, 19:46 | 0 comentarii
Britanica Nicola Adams este prima campioană olimpică de box din istorie. Ea a învins-o la puncte pe pugilista Ren Cancan din China, în finala categoriei 51 de kilograme de la Jocurile Olimpice.
Box masculin: Rezultatele meciurilor desfăşurate miercuri

09 Aug, 01:43 | 0 comentarii
Miercuri au avut loc sferturile de finală la categoriile 49 kg, 64 kg şi 81 kg din cadrul turneului masculin de box de la Jocurile Olimpice.
Rusia are două finaliste în turneul feminin de box. Vezi cine a luat primele medalii de bronz din istorie

08 Aug, 23:47 | 0 comentarii
Miercuri au avut loc semifinalele la cele trei categorii din turneul feminin de box, la Jocurile Olimpice de la Londra. Aflat la debutul olimpic, turneul feminin a dat în urma rezultatelor de azi și primele medalii de bronz din istoria probei.
SUA rămân fără medalie la box. Ultimul american reprimit în ring nu a profitat de a doua șansă

08 Aug, 03:41 | 0 comentarii
Ultimul boxer american a părăsit și el ringul de la Londra, completând o Olimpiadă umilitoare fără nicio medalie pentru cea mai decorată țară din istoria sportului, mai decorată decât Cuba, Ucraina și Marea Britanie la un loc.
Box masculin: Rezultatele înregistrate în sferturile de finală

07 Aug, 10:55 | 0 comentarii
Luni au avut loc sferturile de finală la categoriile 60 kg, 75 kg şi 91 kg din cadrul turneului masculin de box de la Jocurile Olimpice.
Box feminin: Katie Taylor, calificare spectaculoasă în semifinale

06 Aug, 19:36 | 0 comentarii
Irlandeza Katie Taylor, de patru campioană mondială, şi-a asigurat o medalie la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a obţinut o calificare spectaculoasă în semifinalele categoriei 60 kg.
Box la JO 2012: Clemente Russo, la un pas de a doua finală consecutivă la categoria grea

06 Aug, 02:03 | 0 comentarii
Turneul olimpic de box masculin a programat duminică meciurile din sferturile de finală de la categoriile cocoș - 56 kilograme - și grea -91 kilograme.
Rusoaica Elena Savelyeva câștigă primul meci de box feminin din istoria JO. Mihaela Lăcătuș, învinsă în primul tur

05 Aug, 21:49 | 0 comentarii
Elena Savelyeva din Rusia a câștigat prima luptă feminină de box din istoria Jocurilor Olimpice, după ce a învins-o pe Kim-Hye Song din Coreea de Nord, la categoria 51 de kilograme.
Box la JO 2012: Brazilia și-a pierdut principala speranță la medalie

05 Aug, 01:52 | 0 comentarii
Brazilia și-a pierdut principalul candidat la o medalie olimpică de aur la box, după ce campionul mondial la amatori la categoria 64 de kilograme, Everton dos Santos Lopes, a fost eliminat în prima luptă de medaliatul cu bronz de la Beijing, Roniel Iglesias Sotolongo din Cuba (foto).
Box la JO 2012: Americanul Errol Spence a fost recalificat de federaţia internaţională

05 Aug, 00:35 | 0 comentarii
Convocată de urgenţă, conducerea Asociaţiei internaţionale de box amator (AIBA) a schimbat o decizie dată de arbitrii-judecători, la puncte, calificându-l pe americanul Errol Spence în turul următor al categoriei 69 kilograme.
Box la JO 2012: Umilință pentru SUA. Sportivii americani, la cea mai slabă participare din istorie

04 Aug, 02:41 | 0 comentarii
Turneul olimpic de box masculin a programat vineri meciurile din optimile de finală de la categoriile 52 kilograme și 69 kilograme.
Box: Rezultate înregistrate în meciurile disputate joi

03 Aug, 01:54 | 0 comentarii
Turneul olimpic de box masculin a programat joi meciurile din optimile de finală de la categoriile 60 kilograme și 75 kilograme.
Box: Bogdan Juratoni, învins de optimile de finală de uzbekul Abbos Atoev

03 Aug, 00:49 | 0 comentarii
Singurul reprezentant al României în turneul masculin de box de la Jocurile Olimpice, Bogdan Juratoni, a părăsit competiţia, fiind învins în optimile de finală ale categoriei 75 de kilograme de uzbekul Abbos Atoev.