China a luat toate medaliile de aur la badminton. Yun și Haifeng s-au impus la dublu

05 Aug, 18:43 | 0 comentarii
Cai Yun și Fu Haifeng au făcut cinci din cinci medalii de aur pentru China la badminton în această ediție a Jocurilor Olimpice, la scurt timp după ce Lin Dan s-a impus într-o finală dramatică împotriva lui Lee Chong Wei.
Lin Dan este regele badmintonului din nou. Lee Chong Wei, învins pentru a doua oară în finală

05 Aug, 17:12 | 0 comentarii
Lin Dan și-a apărat cu succes titlul olimpic la badminton, în fața aceluiași om pe care l-a învins și în 2008, Lee Chong Wei din Malaysia.
Badminton la JO 2012: China a învins Japonia în finala la dublu, în întrecerea feminină

04 Aug, 19:47 | 0 comentarii
Tian Qing și Zhao Yunlei din China au învins perechea japoneză Mizuki Fujii și Reika Kakiiwa cu 21-10, 25-23 și au câștigat medalia de aur la badminton feminin în proba de dublu.
Badminton la JO 2012: Xuerui câștigă aurul la simplu feminin. Indianca Nehwal strică podiumul perfect pentru China

04 Aug, 18:33 | 0 comentarii
Li Xuerui din China a învins-o pe compatrioata Wang Yihan cu 21-15, 21-23, 21-17 și a obținut medalia de aur în finala de simplu la badminton, la Jocurile Olimpice de la Londra.
Badminton la JO 2012: Rusia a câștigat medalia de bronz în proba feminină de dublu

04 Aug, 17:35 | 0 comentarii
Rusia a câștigat medalia olimpică de bronz la badminton, în proba feminină de dublu.
Badminton la JO 2012: Victorie dramatică pentru Danemarca în semifinalele la dublu masculin

04 Aug, 17:24 | 2 comentarii
Danezii Mathias Boe și Carsten Mogensen au reușit o mare surpriză pentru țările vestice după ce au învins Coreea de Sud, Chung Jae-sung și Lee Yong-dae, cap de serie numărul doi, pentru a ajunge în finala competiției de dublu de la Jocurile Olimpice.
Badminton la JO 2012: Zhang și Zhao au câștigat duelul chinezesc la dublu-mixt și medalia de aur

03 Aug, 19:49 | 0 comentarii
Perechea Zhang Nan și Zhao Yunlei din China a câștigat medalia de aur în proba de dublu mixt la Jocurile Olimpice de la Londra.
Badminton la JO 2012: Trei sportive din China în semifinale la feminin simplu; finală chinezească la mixt

03 Aug, 01:18 | 0 comentarii
Sportivii din China continuă să domine competiția de badminton de la Jocurile Olimpice. Dacă la dublu-feminin a rămas fără o echipă și toate speranțele pentru aur sunt în Qing și Yunlei, China a recuperat în competiția de simplu, unde nu mai puțin de trei sportive s-au calificat în semifinale.
Badminton la JO 2012: Rusia şi Canada, şansă nesperată la medalia de bronz

02 Aug, 12:42 | 0 comentarii
Concursul de badminton de miercuri a fost marcat de scandalul iscat la dublu-feminin, unde patru echipe au fost descalificate pentru că nu şi-au apărat corect şansele.
Opt jucătoare de badminton de top, excluse de la Jocurile Olimpice pentru că au "trântit" meciurile

01 Aug, 15:59 | 0 comentarii
Federaţia Mondială de Badminton a acuzat şi descalificat de la Jocurile Olimpice opt jucătoare pentru nesportivitate, după ce patru echipe de dublu au încercat să "trântească" partidele pentru a-şi asigura o tragere la sorţi mai facilă în turneu.
Badminton: Rezultate înregistrate în meciurile de marţi

01 Aug, 11:33 | 0 comentarii
Turneele olimpice de badminton au continuat şi marţi, cu o nouă serie de meciuri din faza grupelor preliminare.
Badminton: Rezultate înregistrate în meciurile de luni

31 Iul, 12:10 | 0 comentarii
Turneele olimpice de badminton au continuat şi luni, cu o nouă serie de meciuri din faza grupelor preliminare.
Badminton: Rezultatele înregistrate în meciurile de duminică

29 Iul, 18:00 | 0 comentarii
Meciurile din turneele olimpice de badminton au continuat dumincă dimineaţă şi la prânz. Seara este programată o nouă serie de întâlniri din grupele preliminare.
Badminton la JO: Vezi rezultatele din grupele preliminare, înregistrate sâmbătă

28 Iul, 23:23 | 0 comentarii
Sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Londra au avut loc și primele meciuri din grupele preliminare la badminton.
Zhang Ning - Jucătoarea care a învins stereotipurile din badminton

19 Iul, 10:11 | 0 comentarii
Chinezoaica Zhang Ning este singura jucătoare de badminton care a reuşit să câştige de două ori consecutiv titlul olimpic la simplu, o performanţă nereuşită încă în întrecerea masculină. Meritul său este cu atât mai mare cu cât cele două medalii de aur au venit la 29, respectiv 33 de ani, vârste la care cariera în acest sport este considerată aproape încheiată.
Lotul australian de badminton, intoxicat cu mâncare în cantonamentul pentru Jocurile Olimpice

18 Iul, 17:20 | 0 comentarii
Trei membri ai lotului australian de badminton pentru Jocurile Olimpice au suferit o toxinfecţie alimentară în cantonamentul lor de la Derby şi au fost obligaţi la repaus în pat.
Lingouri de aur pentru jucătorii de badminton din Malaysia care vor deveni campioni olimpici la Londra

11 Iul, 16:59 | 1 comentarii
Andrew Kam, un proprietar al unei mine de aur şi mare fan al badmintonului, a promis ca îi va premia cu lingorui de aur pe jucătorii de badminton din Malaysia care vor deveni campioni olimpici la Londra.
China a definitivat lotul de badminton care va merge la Jocurile Olimpice de la Londra

10 Iul, 11:43 | 0 comentarii
China a decis să o lase acasă pe campioana Asiei la badminton, Wang Shixian, şi să meargă pe mâna tinerei Li Xuerui pentru a completa echipa feminină ce o va reprezenta la Jocurile Olimpice de la Londra.
Lee Chong Wei nu crede că este suficient refăcut pentru Jocurile Olimpice de la Londra

06 Iul, 14:02 | 0 comentarii
Lee Chong Wei, eroul badmintonului Malaysian, a declarat că nu se simte complet recuperat după accidentarea de la gleznă şi nu ştie sigur dacă va reuşi să revină la forma maximă în timp pentru Jocurile Olimpice.