Victoriile lui Bolt la 100 şi 200 de metri, cele mai discutate momente ale Jocurilor Olimpice pe Twitter

14 Aug, 13:21 | 0 comentarii
Cele două victorii ale lui Usian Bolt în probele de 100 şi 200 de metri au fost cele mai discutate momente ale Jocurilor Olimpice pe Twitter.
Nadzeya Ostapchuk, campioana olimpică la aruncarea greutăţii, depistată pozitiv şi descalificată

13 Aug, 14:23 | 0 comentarii
Sportiva Nadzeya Ostapchuk din Belarus, campioană olimpică la aruncarea greutăţii la Londra, a fost descalificată şi a rămas fără medalia de aur, a anunţat, luni, Comitetul Internaţional Olimpic (CIO).
Atletism: Ugandezul Stephen Kiprotich, campion olimpic la maraton. Marius Ionescu, locul 26

12 Aug, 15:50 | 0 comentarii
Ugandezul Stephen Kiprotich este noul campion olimpic la maraton, după ce a câştigat duminică ultima probă din concursul de atletism de la Londra.
Anna Chicherova, campioana săriturii în înălțime de la Jocurile Olimpice

12 Aug, 00:13 | 0 comentarii
Rusoaica Anna Chicherova a câștigat titlul olimpic la săritura în înălțime reușindă să depășească ștacheta ridicată la 2,05 metri, aceeași înălțime cu care Tia Hellebaut se impunea la Beijing.
Titlu olimpic şi nou record mondial pentru Jamaica în proba masculină de 4x100 de metri

11 Aug, 23:33 | 4294967295 comentarii
Concursul de atletism de pe Stadionul Olimpic s-a încheiat cum nu se poate mai frumos. Cu un nou record mondial în proba masculină de 4x100 de metri stabilit de Jamaica, Usain Bolt şi colegii săi păstrându-şi astfel titlul cucerit în urmă cu patru ani la Beijing.
Statele Unite au câștigat detașat ștafeta feminină de la 4x400

11 Aug, 23:21 | 0 comentarii
Statele Unite au câștigat ștafeta feminină de 4X400 de metri de la Jocurile Olimpice. Americancele au făcut o cursă foarte bună și au câștigat titlul olimpic fără emoții.
Surpriză uriaşă la aruncarea suliţei: Keshorn Walcott din Trinidad Tobago a câştigat medalia de aur

11 Aug, 23:09 | 4294967295 comentarii
Keshorn Walcott din Trinidad Tobago a produs marea surpriză în finala probei masculine de aruncarea suliţei de la Jocurile Olimpice, cucerind medalia de aur.
Atletism: Mariya Savinova, medalie de aur la 800 de metri. Campioana olimpică din 2008, în afara podiumului

11 Aug, 22:39 | 0 comentarii
Rusoaica Mariya Savinova este noua campioană olimpică în proba feminină de 800 de metri, după ce a câştigat finala de sâmbără, cursă în care deţinătoarea titlului a rămas în afara podiumului.
Atletism: Mo Farah câştigă medalia de aur la 5.000 de metri şi realizează o dublă istorică

11 Aug, 22:14 | 0 comentarii
Mo Farah a completat o dublă istorică pentru Marea Britanie, adăugând medalia de aur de la 5.000 de metri celei pe care o câştigase la 10.000 de metri în concursul atletic din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Record mondial și medalie olimpică de aur pentru Elena Lashmanova în cursa de 20 de kilometri marș

11 Aug, 21:46 | 0 comentarii
Elena Lashmanova este noua campioană olimpică în cursa de marș pe distanța de 20 de kilometri, o cursă cu un final electrizant, la capătul căreia, primele două sportive au bătut recordul olimpic, iar câștigâtoarea a stabilit un nou record mondial.
Atletism: Sergey Kirdyapkin, medalie de aur şi record olimpic la 50 km marş. Marius Cocioran, locul 39

11 Aug, 15:14 | 0 comentarii
Rusul Sergey Kirdyapkin a cucerit medalia de aur şi a stabilit un nou record olimpic în proba de 50 km marş, desfăşurată sâmbătă la Londra.
Ville Ritola - Lupul din Peraseinajoki

11 Aug, 12:46 | 0 comentarii
Născut pe 18 ianuarie 1896 la Peräseinäjoki, Vilho "Ville" Eino Ritola este un atlet finlandez care a câştigat opt medalii olimpice la două ediţii ale Olimpiadei, cinci dintre acestea fiind de aur. A făcut parte din generaţia atleţilor din Finlanda care a dominat întrecerile pe distanţe medii şi lungi.
Atletism: Francezul Renaud Lavillenie a bătut recordul olimpic şi a câştigat medalia de aur la săritura cu prăjina

11 Aug, 00:37 | 0 comentarii
Francezul Renaud Lavillenie este noul campion olimpic al probei de săritură cu prăjina, în a cărei finală a stabilit şi un nou record al competiţiei.
Atletism: Bahamas câştigă surprinzător ştafeta masculină de 4x400 de metri

11 Aug, 00:11 | 0 comentarii
Bahams a pus capăt unei serii de şapte titluri olimpice consecutive ale Statelor Unite în ştafeta masculină de 4x400 de metri, după ce a câştigat finala desfăşurată vineri seara pe Stadionul Olimpic din Londra.
Atletism: Dublă istorică pentru Turcia în finala feminină a probei de 1.500 de metri

10 Aug, 23:56 | 0 comentarii
Asli Cakir Alptekin şi Gamze Bulut din Turcia au oferit surpriza serii la Jocurile Olimpice de la Londra, ocupând primele două poziţii în finala feminină a probei de 1.500 de metri.
Atletism: Tatyana Lysenko, medalie de aur şi record olimpic la aruncarea ciocanului

10 Aug, 23:39 | 0 comentarii
Rusoaica Tatyana Lysenko a cucerit medalia de aur şi a stabilit un nou record olimpic în proba de aruncarea ciocanului din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Statele Unite au făcut istorie la ștafeta feminină 4X100, au bătut recordul mondial cu prima cursă sub 41 de secunde

10 Aug, 23:17 | 0 comentarii
Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight și Carmelita Jeter au făcut cea mai bună cursă 4X100 din istoria atletismului, reușind să bată recordul mondial stabilit de echipa Republicii Democrate Germane în 1980.
Atletism: Meseret Defar redevine campioană olimpică la 5.000 de metri, după opt ani

10 Aug, 23:00 | 0 comentarii
Etiopianca Meseret Defar a repetat succesul de acum opt ani de la Atena şi a cucerit titlul olimpic la 5.000 de metri, la capătul unei finale în care le-a învins pe kenyanca Vivian Cheruiyot şi pe marea favorită, o altă reprezentantă a Etiopiei, Tirunesh Dibaba.
Atletism: Ştafeta americană, cea mai rapidă în semifinalele probei masculine de 4x100 de metri

10 Aug, 22:21 | 0 comentarii
Ştafeta Statelor Unite a fost cea mai rapidă în semifinalele probei masculine de 4x100 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice, stabilind un nou record naţional.
Jamaica și Statele Unite domină calificările pentru finala de la 4X400 de metri feminin

10 Aug, 22:14 | 0 comentarii
Jamaica și Statele Unite, marile favorite ale ștafetei feminine de 4X400 de metri de la Jocurile Olimpice, s-au calificat cu lejeritate în finala probei.