1 2 3 4 5
  • Ville Ritola - Lupul din Peraseinajoki

Născut pe 18 ianuarie 1896 la Peräseinäjoki, Vilho "Ville" Eino Ritola este un atlet finlandez care a câştigat opt medalii olimpice la două ediţii ale Olimpiadei, cinci dintre acestea fiind de aur. A făcut parte din generaţia atleţilor din Finlanda care a dominat întrecerile pe distanţe medii şi lungi.
  • Elizabeth Cuthbert - Fata de aur a Australiei

Elizabeth ("Betty") Cuthbert a rămas în istoria Jocurilor Olimpice ca "fata de aur" a Australiei. O nălucă de bunăvoinţă, ambiţie şi determinare, Betty a uimit lumea cu performanţa sa la Olimpiada de la Melbourne din 1956, unde a reuşit să câştige trei medalii de aur la probele de 100 de metri, 200 de metri şi ştafeta de 4 X 100 de metri.
  • Reginald Doherty - Singurul jucător de tenis cu patru medalii la Jocurile Olimpice

Britanicul Reginald Doherty a fost una dintre marile vedete ale tenisului la începutul secolului XX. Este singurul jucător din istorie care a câştigat patru medalii la Jocurile Olimpice, trei dintre ele fiind de aur, formând o adevărată dinastie alături de fratele său mai mic, Lawrence.
  • Usain Bolt - Fulgerul jamaican

Usain Bolt, poate cel mai înzestrat atlet din istorie, şi-a confirmat talentul incredibil când şi-a împlinit visul la Jocurile Olimpice de la Beijing, în 2008, cucerind trei medalii de aur. A devenit primul om din istoria olimpică învingător la 100 metri şi 200 metri cu timpi record, iar apoi a făcut parte din echipa de ştafetă 4x100 metri care a doborât un nou record.
  • Christian d’Oriola - Cel mai mare floretist din istorie

Christian d'Oriola este unul dintre cei mai decoraţi atleţi şi ocupă un loc meritat între cei mai buni scrimeri din lume.
Corneliu Ion - O întâmplare l-a adus în poligon, valoarea l-a făcut campion olimpic

09 Iun, 11:58 | 0 comentarii
Corneliu Ion este unul dintre cele mai importante nume ale tirului românesc. Palmaresul său cuprinde medalii la toate competiţiile internaţionale importante, la loc de cinste aflându-se titlul olimpic cucerit în 1980, la Moscova, performanţă care îl aşează alături de Iosif Sârbu, Ştefan Petrescu, Ion Dumitrescu şi Sorin Babii pe lista marilor noştri campioni în această disciplină.
Kathrin Boron - Canotoarea care a fost aproape să egaleze un record istoric

09 Iun, 09:54 | 0 comentarii
Canotoarea germană Kathrin Boron ar fi putut egala recordul deţinut de Sir Steve Redgrave, care a cucerit medalii de aur la cinci ediţii consecutive ale Jocurilor Olimpice, dar în 2008, la Beijing, a terminat doar pe poziţia a treia în finala de 4 vâsle.
Miguel Martinez - Fiu de căţărător, rival al lui Cadel Evans, campion olimpic de mountain bike

08 Iun, 10:32 | 0 comentarii
Fiu al unui fost mare căţărător din Turul Franţei, Miguel Martinez a reuşit să-şi facă un nume în mountain bike, disciplină în care a fost atât campion olimpic, cât şi campion mondial.
Doina Ignat - Destinul său a fost să fie campioană olimpică

07 Iun, 16:36 | 0 comentarii
Când vine vorba despre poveştile de succes şi performanţe remarcabile în canotajul feminin românesc, primul nume care apare în mintea tuturor este Elisabeta Lipă, campioana României de 25 de ori, care a participat la şase ediţii ale Olimpiadei şi a câştigat nu mai puţin de opt medalii (cinci de aur, două de argint şi una de bronz). Cariera Elisabetei Lipă coincide cu cea mai bună perioadă a canotajul feminin românesc cu titluri olimpice consecutive câştigate la proba de 8+1. Performanţa a apărut, însă, când lui Lipă i s-au alăturat alte canotoare talentate, iar una dintre acestea este multipla campioană Doina Ignat.
Wilfried Dietrich - Luptătorul cu cele mai multe medalii la Jocurile Olimpice

07 Iun, 11:07 | 0 comentarii
Wilfried Dietrich este o adevărată legendă a luptelor în Germania şi nu numai. Cu şapte participări la Jocurile Olimpice, între 1956 şi 1972, atât la lupte libere, cât şi la greco-romane, sportivul născut în Schifferstadt, pe 14 octombrie 1933, deţine recordul de medalii olimpice obţinute de un luptător, cinci, printre care şi una de aur, la Roma, în 1960.
Gheorghe Berceanu – Un uriaş de 1,50 metri

06 Iun, 16:56 | 0 comentarii
Între 1969 şi 1975, nu a avut adversar în România şi în lume. A pierdut de două ori în carieră şi atunci din cauza arbitrilor. A fost campion olimpic, mondial şi european. Este povestea lui Gheorghe Berceanu, un uriaş de 1,50 metri şi 48 de kilograme.
Arvydas Sabonis - Uriaşul lituanian comparat cu Jabbar, Chamberlain şi Russell

06 Iun, 08:59 | 2 comentarii
„Sunt mândru şi fericit că mă aflu aici, pentru mine şi pentru ţara mea. Dar tot nu ştiu ce am făcut pentru a merita această onoare”, a spus Arvydas Sabonis în discursul pe care l-a susţinut cu ocazia includerii sale în Naismith Memorial Basketball Hall of Fame, în 2011.
Laura Badea - De la fascinaţia pentru "Cei trei muschetari", la aurul olimpic

05 Iun, 17:01 | 0 comentarii
S-a apucat de scrimă fascinată de Dumas şi „Cei trei muschetari”, visându-se un d'Artagnan în variantă feminină. A crescut furând meserie de la Reka Szabo, idolul său şi cea pe care o considera „cea mai tehnică trăgătoare din lume”.
Dawn Fraser - Istoria unei campioane nonconformiste

05 Iun, 11:56 | 0 comentarii
Dawn Fraser a fost o nonconformistă, s-a certat cu oficialii Comitetului Olimpic Australian, a fost acuzată că a furat un steag de lângă Palatul Imperial din Tokyo în timpul Jocurilor Olimpice din 1964 şi a primit o suspendare de 10 ani din orice competiţie de înot. Dar tot Dawn Fraser a fost prima înotătoare din istorie care a cucerit medalia de aur în aceeaşi probă la trei ediţii consecutive ale Olimpiadei, a stabilit 39 de recorduri mondiale, nu a pierdut nicio cursă de 100 de metri liber, fiind cea dintâi care a parcurs distanţa în mai puţin de un minut, iar în 1996 a fost votată persoana care simbolizează cel mai bine ceea ce reprezintă Australia.
Sorin Babii - Ultimul campion olimpic al tirului românesc

04 Iun, 14:30 | 1 comentarii
Timp de mai mult de un deceniu, Sorin Babii a fost liderul de neconstestat al tirului românesc. „Nu mai ştiu numărul medaliilor pe care le-am obţinut la competiţiile naţionale şi balcanice. În orice caz, am peste 70 de titluri de campion naţional”, spunea fostul trăgător într-un interviu mai vechi.
Kristin Otto - Prima femeie care a câştigat şase medalii de aur la o singură ediţie a JO

04 Iun, 10:55 | 1 comentarii
În 1988, la Seul, Kristin Otto a devenit prima sportivă din istorie care a reuşit să câştige şase medalii de aur la aceeaşi ediţie a Jocurilor Olimpice. Est-germana a fost vedeta incontestabilă a concursului de înot, dovedindu-şi valoarea şi versatilitatea în probele de liber, fluture şi spate. „Este cea mai bună pentru că munceşte mai mult decât adversarele ei. Şi nu suportă să piardă”, spunea antrenorl său, Wolfgang Richter. Într-adevăr, s-a întâmplat extrem de rar să fie învinsă.
Teófilo Stevenson - pugilistul care a obținut două din medaliile olimpice de aur după finale cu români

03 Iun, 19:06 | 3 comentarii
Dacă a existat vreodată un sportiv care să întruchipeze idealul original al Jocurilor Olimpice atunci acela trebuie să fie Teofilo Stevenson.
Henri Rang şi calul său Delfis, argint în ”cea mai frumoasă probă olimpică” și un sfârșit tragic

03 Iun, 18:00 | 0 comentarii
Lui Henri Rang i-a revenit onoarea de a fi cel dintâi sportiv român medaliat cu argint la Jocurile Olimpice şi primul sportiv al ţării noastre care a obţinut o medalie olimpică într-o probă individuală.
Ionel Drâmbă, primul campion olimpic al scrimei româneşti

02 Iun, 13:56 | 0 comentarii
În 1968, la Ciudad de Mexico, Ionel Drâmbă aducea scrimei din România prima medalie de aur la Jocurile Olimpice. Doi ani mai târziu, a rămas în străinătate, nemulţumit de faptul că statul român nu-şi respectase promisiunile pe care i le făcuse, şi a dispărut practic din statisticile oficiale. A murit în 2006, departe de ţară şi uitat de aproape toată lumea.