Olga Bryzgina - Cea mai bună sprinteră din istoria Uniunii Sovietice

29 Iul, 11:28 | 0 comentarii
Cu trei medalii de aur şi una de argint pe care le-a cucerit la două ediţii ale Jocurilor Olimpice, Olga Bryzgina este cea mai de succes sprinteră din istoria Uniunii Sovietice. Zenitul carierei sale l-a reprezentat Olimpiada de la Seul, din 1988, când a câştigat două titluri şi, alături de colegele sale de la ştefata de 4x400 de metri, a stabilit un record mondial care rezistă până în prezent.
Kim Soo-Nyung - Sportiva secolului XX la tir cu arcul

27 Iul, 10:06 | 0 comentarii
Kim Soo-Nyung este cea mai decorată sportivă din istoria olimpică a Coreei de Sud, iar în 2011 a fost numită "Sportiva secolului 20" la tir cu arcul, fiind lăudată pentru faptul că a dominat sportul ei încă din adolescenţă.
Greg Louganis - De la un puşti bolnăvicios, fricos şi bâlbâit, la un erou naţional al Americii

05 Iul, 10:29 | 0 comentarii
În 1988, la Jocurile Olimpice de la Seul, Greg Louganis a fost protagonistul unui moment rămas în istorie. În timpul calificărilor pentru finala probei de trambulină 3 metri din cadrul concursului de sărituri în apă, sportivul american s-a lovit cu capul de trambulină. După ce i-au fost puse câteva copci temporare, a revenit, şi-a asigurat locul în ultimul act, apoi, a doua zi, a câştigat medalia de aur. Peste o săptămână, va reuşi aceeaşi performanţă la platforma de 10 metri.
Daniela Silivaş – Colecţionara de medalii

30 Iun, 13:30 | 2 comentarii
Daniela Silivaş a fost vedeta incontestabilă a concursului de gimnastică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Seul, unde a egalat recordul Nadiei Comăneci din 1976, primind şapte note de zece şi cucerind trei medalii de aur. Mai mult decât atât, s-a aflat pe podium în fiecare dintre cele şase probe, o performanţă pe care n-a reuşit-o nici măcar „Zeiţa de la Montreal”.
Noemi Lung – Prima stea a înotului românesc

12 Iun, 14:24 | 1 comentarii
În 1984, la Los Angeles, Anca Pătrăşcoiu deschidea seria medaliilor olimpice pentru România. Patru ani mai târziu, la Seul, Noemi Lung confirma rezultatul colegei sale, reuşind să se claseze de două ori pe podium.
Arvydas Sabonis - Uriaşul lituanian comparat cu Jabbar, Chamberlain şi Russell

06 Iun, 08:59 | 2 comentarii
„Sunt mândru şi fericit că mă aflu aici, pentru mine şi pentru ţara mea. Dar tot nu ştiu ce am făcut pentru a merita această onoare”, a spus Arvydas Sabonis în discursul pe care l-a susţinut cu ocazia includerii sale în Naismith Memorial Basketball Hall of Fame, în 2011.
Sorin Babii - Ultimul campion olimpic al tirului românesc

04 Iun, 14:30 | 1 comentarii
Timp de mai mult de un deceniu, Sorin Babii a fost liderul de neconstestat al tirului românesc. „Nu mai ştiu numărul medaliilor pe care le-am obţinut la competiţiile naţionale şi balcanice. În orice caz, am peste 70 de titluri de campion naţional”, spunea fostul trăgător într-un interviu mai vechi.
Kristin Otto - Prima femeie care a câştigat şase medalii de aur la o singură ediţie a JO

04 Iun, 10:55 | 1 comentarii
În 1988, la Seul, Kristin Otto a devenit prima sportivă din istorie care a reuşit să câştige şase medalii de aur la aceeaşi ediţie a Jocurilor Olimpice. Est-germana a fost vedeta incontestabilă a concursului de înot, dovedindu-şi valoarea şi versatilitatea în probele de liber, fluture şi spate. „Este cea mai bună pentru că munceşte mai mult decât adversarele ei. Şi nu suportă să piardă”, spunea antrenorl său, Wolfgang Richter. Într-adevăr, s-a întâmplat extrem de rar să fie învinsă.
Paula Ivan - Atleta care încă deţine recordul olimpic la 1.500 de metri

31 Mai, 15:44 | 3 comentarii
În 1988, la Seul, o atletă din România a câştigat de o manieră entuzismantă finala probei de 1.500 de metri. Numele său este Paula Ivan, iar timpul stabilit atunci continuă să fie şi în prezent record olimpic.
Vasile Puşcaşu, ultimul luptător român care a devenit campion olimpic

22 Mai, 10:52 | 2 comentarii
În 1988, la Seul, România obţinea medalia 200 din istoria participărilor sale la Jocurile Olimpice. Vasile Puşcaşu tocmai câştigase finala categoriei 100 de kilograme la lupte libere, devenind astfel primul campion olimpic din ţara noastră în această disciplină. De atunci, niciun alt luptător român nu a mai urcat pe prima treaptă a podiumului la Olimpiadă.
Steffi Graf, singura jucătoare care a reuşit un Golden Slam

18 Mai, 13:11 | 0 comentarii
Steffi Graf este singura jucătoare din istoria tenisului care a reuşit un Golden Slam, adică să câştige toate cele patru turnee de Grand Slam şi titlul olimpic în acelaşi an. S-a întâmplat în 1988.